ANASAYFA
TR
MENU
HIZLI İŞLEMLER

Sık Kullanılanlar

Web Sitelerimiz

​ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞ LASTİKLERİN GERİ DÖNÜŞÜMÜ​

Faydalı ömrünü tamamladığı belirlenerek araçtan sökülen orijinal veya kaplanmış, bir daha araç üzerinde lastik olarak kullanılamayacak durumda olan ve üretim esnasında ortaya çıkan ömrünü tamamlamış lastikler(ÖTL) kontrolsüzce alıcı ortama bırakıldığında toprağı, suyu ve havayı kirletmektedir. Bünyesinde tehlikeli kimyasallar barındıran ömrünü tamamlamış lastikler, hem dünyamız hem ülkemiz için sorunlar oluşturmakta, insanı ve çevreyi tehdit etmektedir.

ÖTL´lerin hangi sebeple olursa olsun vadi veya çukurlarda dolgu malzemesi olarak kullanılması, katı atık depolama tesislerine kabulü ve depolanması, ısınmada kullanılması, gösteri ve benzeri fiilleri kapsayacak şekilde yakılması yasaktır.

ÖTL´ lerin geri kazanımı esastır. Mekanik kırmayla granül kauçuk, çelik ve tekstilin ayrıştırıldığı tesisler, proliz ve diğer yöntemlerle karbon siyahı ve aromatik yağlar elde eden tesisler, rejenere kauçuk tesisleri ile benzeri tesisler geri kazanım konusunda lisans alabilmesi için Türk Standartları Enstitüsünden imalata yeterlilik belgesi almakla yükümlüdürler.

Müdürlüğümüzün yapmış olduğu çalışmalar neticesinde bölgemizde faaliyet gösteren 49 adet ÖTL üreticisi tespit edilmiş olup bu firmaların, 25 Kasım 2006 tarih ve 26357 sayılı Ömrünü Tamamlamış Lastiklerin Kontrolü yönetmeliğine göre Bakanlıktan Lisans almış ÖTL Geri Dönüşüm Tesisleri ile sözleşme yapmaları için ilgili tebligatlar yapılmıştır.

ÖTL´ler yetkili taşıyıcılara bedelsiz olarak teslim edilir. Yetkisiz kuruluş ve kişilerin taşıma yapması yasaktır.

ÖTL´ lerin bertaraf şekillerinden biri de atıkların ´´ Ek Yakıt Olarak Kullanılmasında Uyulacak Genel Kurallar Hakkında Tebliğe ´´ istinaden bakanlıktan lisans almış çimento fabrikalarında yakma marifetiyle uzaklaştırmadır.

TAŞIYICI ARAÇLARIN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

1-Taşıma araçlarının normal kasa ve ağ veya branda ile kapatılmış olması,
2-Kasanın her iki yüzünde beyaz zemin üzerine kırmızı renkte, dikey yüksekliği en az 20 cm olan "ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞ LASTİK TAŞIMA ARACI" ifadesinin yer aldığı sabit veya seyyar uyarı levhalarının bulundurulması,
3-Araçlarda Karayolları Trafik Kanunu gereğince yangın söndürme cihazları bulundurulması
4-Taşıma esnasında araçlarda il çevre ve orman müdürlüklerinden temin edilecek ulusal atık taşıma formu bulundurulması zorunludur.

Geri Dönüşüm

Ambalaj Atıklarının Geri Dönüşümü

Atık Pillerin Geri Dönüşümü

Bitkisel Atık Yağların Geri Dönüşümü

Giysi Atıklarının Geri Dönüşümü

Ömrünü Tamamlamış Lastiklerin Geri Dönüşümü

​Bağcıları Cebinize Sığdırdık

Uygulamayı telefonuna yükleyerek, borç sorgulama ve ödemeden emlak rayiç bedel sorgulamasına, her türlü talep ve şikayet başvurusundan nöbetçi eczaneye kadar toplam 44 hizmetimize 7 gün 24 saat ulaşabilirsiniz.

Ayrıca belediye ile ilgili haberleri, projeleri, kültürel etkinlikleri buradan takip edebilirsiniz.

Bağcıları cebinize sığdırdık

Sosyal Medya

Bağcılar Belediyesi ile ilgili gelişmeleri takip et!