ANASAYFA
TR
MENU
HIZLI İŞLEMLER

Sık Kullanılanlar

Web Sitelerimiz

HERŞEY ENGELLİLER İÇİN… 

Bağcılar Belediyesi tarafından 2011 yılında yapılan Engelliler Sarayı, Bağcılar’da yaşayan tüm engellilerin sosyal, kültürel, sanatsal, mesleki eğitim ihtiyaçlarına cevap vermek üzere inşa edilmiştir.
Bina; 180 araçlık kapalı otopark, geniş fuaye alanları, atölye odaları, sinema/tiyatro salonları gibi birimleri bünyesinde barındırmaktadır.

Ayrıca 25 atölye odası bulunan yapıda; 2 konferans salonu, bir kapalı sinema ve bir çok amaçlı salonun yanı sıra yemek ve pasta atölyesi de bulunmaktadır. Teknik özellikleri bakımından da engellilere göre dizayn edilen binanın atölye kapıları otomatiktir. Lavabo ve tuvaletler de engelliler için özel olarak düzenlenmiştir.

Türkiye’de bir ilk olan Engelliler Sarayı’nın zemin katında; hidroterapi havuzu, 2 adet tekstil atölyesi, mantar üretim atölyesi, ahşap oyuncak üretim atölyesi, sergi alanı, görme engelliler yürüyüş parkuru, görme engelliler sınıfı, mağaza satış reyonları ve depolar yer almaktadır.

Giriş katta kantin ve oyun salonu, öğretmenler odası, el becerisi atölyesi, halı-kilim atölyesi, kadın ve erkek kuaförlük eğitim sınıfı, 2 çok amaçlı genel eğitim sınıfı, bilgisayar odası ve danışma birimi bulunmaktadır.

Müzik ve sanat atölyeleri, psikolojik danışmanlık birimi, idare odaların bulunduğu ikinci katta ise; gündüz bakım evi ve kütüphane yer almaktadır.

Üçüncü kat; fuaye, sergi salonu, iki seminer salonu, sinema salonu ve çok amaçlı salondan oluşurken teras katta; mutfak ve yemek eğitimi, pasta ve hazır pişirme merkezi, restoran, kapalı oyun salonu bulunmaktadır.

ENGELLİLER HEM MESLEK ÖĞRENİYORLAR HEM DE İŞ SAHİBİ OLUYORLAR

Bağcılar Belediyesi tarafından 10 Ekim 2011 tarihinde hizmete açılan Engelliler Sarayı, ilçedeki dezavantajlı grupların eğitim aldığı, rehabilite edildiği ve atölyelerde meslek öğrendiği yer haline geldi. 7500 engellinin faydalandığı merkezde 300’e yakın kursiyer meslek öğrenerek iş sahibi oldu.

“DÖRT DUVAR ARASINDA YAŞIYORLARDI”

Evlerinden yıllarca dışarı çıkmaya cesaret edemeyen ve sosyal hayatın dışında tutulan engelliler için dünyada çok az benzeri olan Engelliler Sarayı açıldığı günden bugüne kadar atölyeleri, rehabilitasyon merkezi ve diğer önemli hizmetleriyle yoğun ilgi görüyor. Açıldığı günden bu güne kadar toplam 7500 engellinin faydalandığı Merkez’de, 37 branşta kurs veriliyor. Engelliler Sarayı, Marmara, Medipol, Aydın, Kemerburgaz, Maltepe, Fatih, Kastamonu, Bolu Abant İzzet Baysal ve Harward üniversiteleriyle işbirliği yaparak önemli projeleri hayata geçirdi.

“300’E YAKIN KURSİYER İŞ SAHİBİ OLDU”

Engelliler Sarayı’nın bir benzerinin Avrupa ülkelerinde bile çok az olduğunu ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah ÖZDEMİR, engellilerin istihdamına yönelik hazırlanan Engelliler Akademisi Projesi bünyesinde açılan farklı temel eğitim ve meslek edindirme kursuna farklı engel gruplarında engellilerin katıldığını ifade etti. 4’er aylık periyotlarla uygulanan kursların temel amacının mesleki eğitimlerle istihdam olgusunu artırmak ve engellilerin sosyal hayata katılımını sağlamak olduğunu belirten ÖZDEMİR, “Kurslarımızda işaret dili eğitimi, görme engelli bağımsız hareket eğitimi, ahşap oyuncak üretim eğitimi, tekstil üretim eğitimi, halı-kilim dokuma eğitimi, el becerisi ve montaj atölyesi, kuaförlük eğitimi, çağrı merkezi operatörlüğü eğitimi, bilgisayarlı muhasebe eğitimi ve mantar üretim eğitimi gibi birçok dalda mesleği eğitim veriliyor. Yıllarca evlerinden çıkmaya cesaret edemeyen engelli kardeşlerimizin ve ailelerinin katıldığı bu kurslarımızda mesleki eğitimi veriliyor.”

Barbaros Mahallesi Hoca Ahmet Yesevi Caddesi No:151 Bağcılar / İstanbul - 0212 630 16 16

 

 

Diğer Tesisler

Lütfen Bekleyiniz...

TÜM TESİSLER

​Bağcıları Cebinize Sığdırdık

Uygulamayı telefonuna yükleyerek, borç sorgulama ve ödemeden emlak rayiç bedel sorgulamasına, her türlü talep ve şikayet başvurusundan nöbetçi eczaneye kadar toplam 44 hizmetimize 7 gün 24 saat ulaşabilirsiniz.

Ayrıca belediye ile ilgili haberleri, projeleri, kültürel etkinlikleri buradan takip edebilirsiniz.

Bağcıları cebinize sığdırdık

Sosyal Medya

Bağcılar Belediyesi ile ilgili gelişmeleri takip et!