HALK OYUNLARI DÜNYA REKORU

Bağcılar Bilgi Evlerinden dünya rekoru 

Bağcılar Belediyesi Bilgi Evleri öğrencilerinden oluşan 309 kişilik folklor ekibi, 10 dakika “Kırklareli yöresi kız karşılaması” halk oyununu oynayarak çocuklar kategorisinde dünya rekoru kırdı. Rekor, Prof. Dr. Orhan Kural’ın başkanlığındaki Rekor Tescil ve Hakem Heyeti tarafından tescil edildi.

Bağcılar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün düzenlediği yılsonu programında 309 öğrenciden oluşan “Bilgi Evleri Folklar Ekibi” çocuklar dalında bir dünya rekoruna imza attı. “Kırklareli yöresi kız karşılaması” halk oyununu sergileyen ekibin kırdığı rekoru tescil eden Prof. Dr. Orhan Kural,  “Bu, bu daldaki 35’inci rekor oldu.“ diye konuştu.

Mahmutbey Stadyumu’nda toplanan veliler, öğretmenler ve diğer davetliler büyük bir heyecanla rekor denemesini beklediler. Saatler 18.30’u gösterdiğinde Prof. Kural’ın işaretiyle rekor denemesine geçildi. Toplam 309 öğrenciden oluşan folklor ekibi, 10 dakika “Kırklareli yöresi kız karşılaması” oyununu sergilediler.  Oyun sonunda “çocuklar kategorisinde” bir dünya rekoruna imza atıldı. 

Bağcılar Kaymakamı Erdal Çakır, yaptığı konuşmada ilçenin diğer alanlarda olduğu gibi eğitimde de hızla ilerleme kaydettiğini belirtti. Çakır, “Gençlik, bir milletin istikbalidir. Eğer bir millet gençliğini iyi eğitemezse o gençlik milletin başına bela olur.” dedi. 

“HEDEFİMİZ HER BİREYİN MUTLULUĞU”

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da,  27 Mayıs’ta gerçekleşen askeri darbe ile İstanbul’un fethini hatırlatarak başladığı konuşmasında geçmişi unutmayacaklarını belirtti. Çağırıcı, “Unutmayacağız, unutturmayacağız. Ancak, düne takılıp ta kalmayacağız. Birlikte ileriye yürüyeceğiz. Peygamber Efendimizin hadisi şerifine mazhar olmuş İstanbul ki, evliyalar, sahabeler şehridir.  İçinden deniz geçen tek şehir. Bu şehrin en fazla nüfusuna sahip ilçesinin belediye başkanı olmaktan dolayı onur ve mutluluk duyuyorum.” dedi.  Birinci önceliklerinin yıllardır ihmal edilen çocuklar, gençler, engelliler ve kadınlar olduğunu ifade eden Çağırıcı,  şunları söyledi: ”Şimdi göremiyoruz ama yıllarca çocuklarımızı dilenci olarak yetiştirdiler. Kadınlarımız ve engellilerimiz film sahnelerinde hoş olmayan görüntülerle yansıtıldı. Nerede mafya, dilenci varsa öncelikli engellilerden seçildi. Toplumda sosyal bir taban oluşturulmadığı için bu kesim toplumda yokmuş gibi varsayıldı. Elhamdülillah sadece Bağcılarımızda değil, İstanbul’da ve Türkiye’de herkes hak ettiği yere geliyor.”  Bugün yedi bilgi evinde 20 bin çocuğu sosyal alana kavuşturduklarını da hatırlatan Çağırıcı, Bağcılar İbni Sina Lisesi’nin, üniversiteye yerleştirme sınavında birinci olduğunu hatırlatarak, kendileriyle gurur duyduğunu söyledi. 

“ÇOK ŞANSLIYIZ”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz ise çok mutlu ve şanslı olduğunu ifade ederek, şimdiye kadar ilçede görev yapan kaymakamların gençleri emin adımlarla geleceğe taşımak için her konuda destek olduklarını vurgulayarak, Çağırıcı ile öğrencilere hitaben şunları söyledi:“ Bizler çok şanslıyız. Çünkü, sizleri bizlerden daha çok düşünen bir belediye başkanımız var. Bizim görevlerimiz olmasına rağmen, Sayın Lokman Çağırıcı,  sokakta kalan, kendisini bir adım daha ileri çıkarmak isteyen çocukların sosyal, kültürel akademik başarılara ulaşması için çaba gösteriyor. Şu an 7, bir yıla kadar 22 mahallede kurulacak olan bilgi evleriyle siz sevgili yavrularımızın güzel geleceğe ulaşması için çaba gösteriyor. “

“GÜZEL ŞEYLERE ŞAHİTLİK EDİYORUZ”

AK Parti İlçe Başkanı İsmet Öztürk ise güzel şeylere şahitlik ettiğini belirterek, Bilgi Evleri’nin eğitimin tamamlayıcı müesseseleri olarak rol aldığını vurguladı.  Prof.Dr. Orhan Kural da,  Bilgi Evleri’ni ilk kez konferans vermek üzere 14 yıl önce gittiği Kuzey Kore’de gördüğünü belirterek, ülkemizde de kurulduğu için mutlu olduğunu vurguladı. 

İBB BAŞKANI KADİR TOPBAŞ KUTLADI

Başkan Çağırıcı ile rekor denemesi öncesi bir telefon görüşmesi yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, emeği geçen herkesi kutlayarak, “Dünya artık Türkiye’yi İstanbul’u ve Bağcılar’ı konuşuyor. Bu başarılara birlikte imza atıyoruz. Gönül isterdi ki yanınızda olayım. Rekoru gerçekleştiren öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi tebrik ediyorum.“ dedi.

Programda Bağcılar Bilgi Evler gitar ve bağlama korosu, mehteran ekibi konser verirken, oratoryo sergilendi. 
Bağcılar Bilgi Evleri arasında düzenlenen satranç ve masa tenisi turnuvasında dereceye giren öğrencilere ödül verilen program sonunda Bilgi Evleri Koordinatörü Ahmet Yüzer, Çağırıcı’ya katkılarından dolayı hediye sundu. 

Oluşturulma Tarihi : 07.11.2017