BİLGİ EVLERİ PROJESİ            

BİLGİ EVİ NEDİR?

Ecdadımızın, Beytü’l-Hikme adıyla anılan eğitim kurumlarını günümüzde Bilgi Evleri adı altında ilk ve ortaokul çocuklarımız için yeniden hayata kazandırdık.

İlk defa 11.yüzyılda Abbasiler döneminde Bağdat´ta kurulan Bilgi Evi’nde o çağlarda İslam Dünyası’nda ilk astronomi kitabı, ilk ansiklopedi kaleme alınmış ve büyük felsefeci Nasreddin Tusi gibi bilginlerin yetişmesi sağlanmıştır. Bu ilim ışığı da Bağdat´tan Anadolu´ya, Balkanlar´dan Afrika´ya bütün bir İslam coğrafyasına yayılmıştır.

Osmanlı Devleti ile sürdürülen bilim ışığı, medreseler aracılığıyla imparatorluğun gelişme çağında Bilgi Evleri’nin mirası üzerinde şekillenmiştir. Hayata geçirilen Bilgi Evleri, tarihten aldığı bu değerli mirası, bilimin aydınlığı içinde geleceğe taşıma amacı ile kurulmuştur. Önemli bir nokta ise çocuklarımızın okul dışındaki zararlı ortamlardan uzak durmalarına, kendilerini tanımalarına, bilgi ve becerilerini geliştirmelerine katkı sağlamasıdır. Çocuklarımız, arkadaşlığı, dostluğu ve paylaşımı Bilgi Evleri’nde öğreniyor; bilginin gücünü Bilgi Evleri’nde keşfediyor.

 

 
Oluşturulma Tarihi : 15.04.2015