TANITIM

GÖNÜLLÜ MECLİSLER:

Gönüllü Meclislerimiz;  Çocuk Meclisi,  Gençlik  Meclisi, Engelliler Meclisi,  Kadın Meclisi, Çevre Kulübü ve İzcilik Kulübü olmak üzere altı tanedir.

Kurulduğu 1992 tarihinden itibaren, birçok konuda ilklerin belediyesi olup, çalışmaları diğer birçok belediye tarafından dikkatle takip edilip örnek alınan Bağcılar Belediyesi’nin en önemli farklılıklarından birisi de yönetim alanında olmuştur.

İlçenin, insanlarıyla beraber idare edilmesi gerektiği düşüncesiyle oluşturulan ‘meclis’ ve ‘şura’larla, her kesimden insana söz hakkı tanınmış ve böylelikle gerçek ihtiyaçlar tespit edilerek, daha fonksiyonel işlere imza atılmıştır.

İşte ‘Birlikte Yönetim’in, yani ‘Yönetişim’in en güzel örnekleri olan Gönüllü Meclislerimiz; Bağcılar’da yaşayan çocuklar, gençler, engelliler ve kadınlardan oluşan ve amacı,  bu kesimlerin kendi sorunlarını tespit edip, çözüm önerileri getirmelerini sağlamak olan kuruluşlardır.

Gönüllü Meclisler’in bir başka önemi de; her kesimden insanın yaşadıkları kentin sorunları ile ilgilenip iyi bir çevre bilinci oluşturmalarını sağlamasıdır. Bu meclisler, geleneklerine, göreneklerine ve tüm toplumsal değerlere sahip çıkan bireyler yetiştirmek için çalışmalar yapan, gönüllülük esasına göre oluşmuş demokratik oluşumlardır.

Oluşturulma Tarihi : 16.02.2015