8D SİNEPARK VE PLANETARYUMBulunduğu Yer :
Bağcılar Meydanı, Bağcılar Caddesi
Peyzaj Alanı : 2.790 m²
Bina Oturum Alanı : 754 m²
Bina Kullanım Alanı : 602 m²

 

İşin Tanımı: Türkiye’nin en büyük 8D sinema salonudur. Sinema salonu 3D filmlerin teknik alt yapısının oluşturulması hizmetlerini kapsayan bir projedir. Bina; 8D simülasyon salonu, 30 kişilik sinema salonu, 51 kişilik planetaryum, fuaye alanı ve wc’ lerden oluşmaktadır.
Bağcılar Belediyesi sanal gerçeklik teknolojilerini eğitimde kullanan öncü belediyelerden biridir. Sanal gerçeklik modülü ile farklı iletişim teknolojilerini kullanarak, eğlence ve eğitimi bir araya getirerek hizmete sunmaktadır. Bu teknoloji izleyicilerin 5 duyusuna hitap edecek hareketli simülasyona sahiptir. İzleyiciye 6 hareketli robot platform ve 3D stereo gözlüklerle film seyrederken rüzgar, sis, dokunma hissi, yağmur, koku efektleri ile 3 boyutlu ortam heyecanını yaşatmaktadır.
8D Sinema salonunun üst katında ise planetaryum yer almaktadır. Küre şeklindeki planetaryumun yapısı 11,5 metre çaplı kürenin içine yerleştirilen 8 adet 18.000 Ansi-Lümen gücündeki projeksiyon cihazlarıyla önceden hazırlanan özel çekim filmlerin 〖180〗^0 açıyla gösterimi yapılmaktadır. Şu an Türkiye’nin en yüksek  kapasite ve çözünürlüğe sahip olan planetaryumu, 51 adet özel üretim koltuğa sahiptir. Yüksek görüntü ve ses kalitesiyle, özellikle İlk ve Orta dereceli okul öğrencilerinin eğitim ve öğretimine katkı sağlanacaktır.

Oluşturulma Tarihi : 04.07.2013