İLÇEMİZİN SOSYAL YAPISI

MODERN BAĞCILAR

NÜFUS

Bağcılar, İstanbul´un hızla gelişen bir ilçesidir. TÜİK tarafından yapılan Adrese Dayalı Nüfus Sayımına göre 2020 nüfusu 737.206´dır. Bağcılar, nüfus olarak İstanbul´un büyük ilçelerinden biri durumundadır. İlçe nüfusunun yaklaşık 1/5´ini öğrenciler oluşturmaktadır.

EĞİTİM

Belediyemiz, eğitime verdiği büyük destekle, bir çok okulu kendi imkânlarıyla, bazı okulları da hayırsever işadamlarının katkılarıyla yapmaktadır. Belediye olarak hedefimiz, en fazla 30 kişilik sınıflarda eğitim görülmesini sağlamaktır. Ayrıca, öğrencilerimizin teknolojinin imkânlarından da yararlanması için ilçemizdeki bütün okulların her sınıfına bilgisayar ve projeksiyon makinesi hediye etmiştir. İlçemizin 22 mahallesi bulunmaktadır ve her mahallede Mahalle Konakları açılarak bir gelenek tekrar hayata geçirilmiştir. Mahalle konaklarımızda Bilgi Evleri, muhtarlık, kütüphane, spor salonu ve bir kısmında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan Meslek Kursları (İSMEK) ve bir kısmında da sağlık ocakları bulunmaktadır. Mahalle konaklarından isteyen herkes ücretsiz olarak yararlanmaktadır.

Ayıca Bağcılar Fuat Sezgin Bilim Merkezi, 8D Planetaryum, Mahmutbey Bilgi Evi ve Gözlem Evi, Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi gibi hizmet birimler ile Bağcılar'da bir çok alanda eğitime destek vermeyi sürdürmektedir.

 

SOSYAL VE KÜLTÜREL HAYAT

2011 yılında faaliyete geçirilen Feyzullah KIYIKLIK Engelliler Sarayı Bağcılar’da yaşayan tüm engellilerin sosyal, kültürel, sanatsal, mesleki eğitim ihtiyaçlarına karşılayan eşsiz eser niteliği taşımaktadır.
Ayrıca Engelliler Rehabilitasyon Merkezimiz, belli yaşa kadar tedavisi mümkün olan engellilerin tedavisini yaparak topluma kazandırmaktadır. İlçemizde 2005 yılında hizmete açtığımız Halk Sarayı, modern ve klasik mimarinin buluştuğu en güzel eserlerden biri olarak bütün Türkiye´de örnektir. Halk Sarayımızda nikâh törenlerinin ve düğünlerin yanında, her türlü sosyal ve kültürel etkinlikler de gerçekleştirilmektedir. Gençlik Merkezi ve Kültür Merkezlerimizde bulunan kütüphane, çok amaçlı salon, spor salonu, internet imkânı, halkımızın ve özellikle öğrencilerimizin büyük bir ihtiyacını karşılamaktadır.

EKONOMİ

Bağcılar, Büyük otellerinde yer aldığı MİA (Merkezi iş alanı), İSTOÇ, MASSİT, OTO CENTER, gibi iş alanlarının bulunduğu bir ilçe olarak, ülke ekonomisinde de önemli bir yere sahiptir. Tekstil ve ayakkabı sektörünün yanında, basın ve medya sektörünün büyük bir kısmı da ilçemizde faaliyet göstermektedir. Halkımızın ekonomik seviyesi de hızla yükselmektedir.

ÇEVRE

İlçemizde 163 park yapılarak halkımızın hizmetine sunulmuştur. Parklarımızda, sizlere şehir hayatının stresinden uzaklaşma ve huzur içinde sohbet etme imkânı yanında, çocuklarınıza da oyun alanları sunmaktayız. İlçemize 2019 yılında 494 adet ağaç, 891.650 adet çiçek dikimi yapılarak, daha yeşil ve temiz bir çevre kazandırdık.

Oluşturulma Tarihi : 04.02.2021