EMLAK BEYANI BİLDİRİMİ ARTIK E-DEVLET KAPISINDA
Bağcılar Belediyesi, vatandaşların emlak beyannamelerini elektronik ortamda yapması için e-beyanname uygulaması başlattı. e-Devlet Kapısı üzerinden yapılan işlemlerde emlak sahibi tapu üzerindeki bilgileri girerek dakikalar içinde beyanını yapmış olacak. Sistemin ilk kullanıcısı Öner Bulut, “Yarım günümü alacak beyan işimi ofisimden otoparka ineceğim 10 dakikalık zaman dilimi içinde hallettim” dedi.

Dijital belediyeciliği ilk uygulayan yerel yönetim olan Bağcılar Belediyesi, emlak beyannamesi bildirimini elektronik ortama taşıdı. İlçe sakinleri belediye binasına gelmeden ev ve iş yerlerinden internete girerek beyanname işlemlerini yapabilecek. Bu yeni sistem sayesinde vatandaşlar hem zamandan kazanıyor hem sıra beklemeden işlemlerini yapıyor.

“E-belediye kapısından giriş yapılıyor”

Bu ay itibariyle başlayan uygulama şu şekilde işliyor: “Emlak sahibi https://www.turkiye.gov.tr/bagcilar-belediyesi adresi üzerinden e-Devlet Kapısına giriş yapıyor. Beyan Başvurularından Emlak Vergisi Bildirim hizmetini seçiyor. Karşısına çıkan formu doldurup tapu bilgilerini girdikten sonra onay işlemiyle beyan bildirimi sona eriyor.   

“İşimi 10 dakikada hallettim”

Uygulamanın ilk kullanıcısı avukat Öner Bulut oldu. Bulut, e-beyanname hizmetini telefonla görüştüğü Bağcılar Belediyesi görevlilerinden öğrendiğini belirterek, “Ofisimin emlak beyanında bulunmak için ne yapmam gerektiğini bilmiyordum. Bu amaçla Bağcılar Belediyesi’ni aradım. Mali Hizmetler biriminde görevli personel bu işlemleri internet üzerinden yapabileceğimi söyledi. Bunu duyunca sevindim ve hemen uygulamaya geçtim. Yönlendirmelerle çok kolay bir şekilde işimi bitirdim. Yarım günümü alacak olan beyanname işimi ofisimden otoparka ineceğim 10 dakikalık zaman dilimi içinde hallettim” dedi.

“Günümüz artık zamandan istifade etme günü”

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da Öner Bulut’u makamında ağırladı. Hizmetten çok memnun kaldığını söyleyen Bulut, “Böyle bir hizmetle bizi buluşturduğunuz için size ve ekibinize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Bu sözlere karşılık Başkan Çağırıcı da “Günümüz artık zamandan istifade etme günü. Teknolojiyi hemşehrilerimizin hayatını kolaylaştıracak bir araç haline getiriyoruz. İstiyoruz ki vatandaşlarımız yorulmadan bir tuşla bütün işlerini bitirsin” dedi.

Öte yandan Bağcılar Belediyesi; Borç ödeme, Tahakkuk Bilgileri Sorgulama, Emlak Vergisi Bildirim Sureti Sorgulama, e-Makbuz Sorgulama, Arsa Rayiç Değeri Sorgulama, İmar Durumu Sorgulama ve Evrak Takibi Sorgulama hizmetleri başta olmak üzere e-Devlet Kapısı üzerinden 28 yeni hizmet ile en çok hizmet sunan belediye oldu.

Sunulan hizmetler arasında hizmetten yararlanan vatandaşların işlerini kolaylaştıracak dijital olgunluk seviyesi yüksek önemli hizmetler bulunuyor. Örneğin Emlak Vergisi Bildirim Sureti Sorgulama Hizmeti sayesinde; Gayrimenkul satışları ve tesisat abonelikleri için çeşitli kurumlarca (Tapu Daireleri, Vergi Daireleri İSKİ, İGDAŞ, BEDAŞ gibi...) vatandaşlardan istenen Emlak Rayiç Değeri Belgesini, Belediyeye gelmeden alabilecekleri bir altyapı bulunuyor. Barkodlu Emlak Rayiç Değeri Belgesi almak için, e-Devlet Kapısı üzerindeki (https://www.turkiye.gov.tr/bagcilar-belediyesi)  Bağcılar Belediyesi’ne ait hizmetler listesinde bulunan Emlak Vergisi Bildirim Sureti Sorgulama hizmetini kullanmak yeterli oluyor. Ayrıca eğer ilgili mükellefin borcu varsa yine aynı platformda güvenli bir şekilde ödeme yaparak işlemlerini tamamlayabiliyor. e-Devlet Kapısı üzerinden bütünleşik olarak Sunulan Barkodlu Belge Doğrulama, Emlak Vergisi Bildirim Sureti Sorgulama, Borç Sorgulama ve Ödeme Hizmeti ilk olarak Bağcılar Belediyesi tarafından hizmete sunuldu.

Oluşturulma Tarihi : 20.11.2017