BAŞKAN ÇAĞIRICI 2012 YILI FAALİYET RAPORUNU SUNDU

Başkan Çağırıcı 2012 yılı Faaliyet Raporunu sundu 

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı,  Bağcılar’ın yabancı yatırımcılar için de cazibe merkezi haline geldiğini ifade ederek, “Geçtiğimiz ay içerisinde Katarlı yatırımcılar 200 yataklı, beş yıldızlı bir otel açtı. MİA Bölgemizde 15 tane beş yıldızlı otel inşa edilecek. Arsa fiyatları metrekaresi 1-2 bin liradan 5 bin liraya hatta bazı yerlerde 8 bin liraya çıktı” diye konuştu.

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, gerçekleştirilen büyük yatırımlar sayesinde Bağcılar’ın bir cazibe merkezi haline geldiğini belirterek, “Belediye olarak 21. yılımızda, Belediye Başkanı olarak da yedinci hizmet yılımızda sizlerle birlikte 365 gün 24 saat prensibiyle çalışıyoruz. “ dedi.

BAĞCILAR CAZİBE MERKEZİ OLDU

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Bağcılar Belediye Meclis Toplantısında 2012 Yılı Faaliyet Raporunu sundu. Bağcılar Belediyesi’nin gerçekleştirdiği büyük yatırımların basının da dikkatini çektiğini hatırlatan Başkan Çağırıcı, bir habere atıfta bulunarak, emlak fiyatlarında Bağcılar’ın İspanya’nın başkenti Madrid’i bile solladığını ifade etti.  Çağırıcı, “Güneşli’de yapılan bir projede bir daire 1.2 milyon liraya satılıyor. Arsa fiyatları metrekaresi 1-2 bin liradan 5 bin hatta bazı yerlerde 8 bin liraya çıktı. Bağcılar yabancı yatırımcılar için de cazibe merkezi haline geldi. Geçtiğimiz ay içerisinde Katarlı yatırımcılar 200 yataklı, beş yıldızlı bir otel açtı. MİA Bölgemizde 15 tane beş yıldızlı otel inşa edilecek.” diye konuştu.

LÜKS SAYILAN HİZMETLER BAĞCILAR’DA BEDAVA

Belediye olarak gerçekleştirdikleri yatırımlar sayesinde ilçeyi dünyanın sayılı metropolleriyle yarışabilecek tesislere kavuşturduklarını vurgulayan Başkan Çağırıcı, “10-15 sene öncesine kadar Ataköy’de, Levent’te, Kadıköy’de sadece zengin insanlarımızın aylık 200-300 dolar ödedikleri spor salonları, yüzme havuzları şu an Bağcılar halkına bedavaya sunuluyor. Şimdi de çocuklarımız için 7 tane yüzme havuzu projesi başlattık. Sadece öğrencilerimiz burada bedava yüzmeyi öğrenecek ve yeni yüzme şampiyonları Bağcılar’dan yetişecek.” diye konuştu. 

Mili Eğitim Bakanlığı’nın görevi olmasına rağmen Bağcılar Belediyesi’nin okullar, kütüphaneler, kültür merkezleri, bilgi evleri ve müzeler yaptıklarını kaydeden Başkan Çağırıcı, “İki üniversitemiz var idi üçüncü bir üniversitemiz Bağcılar’a bir fakülte açacak. Bunun için arazi araştırması yapıyoruz” dedi. 

METRO HATTINDAN EN ÇOK FAYDALANAN İLÇEYİZ

Bağcılar’ın yakında çok önemli ulaşım ağına kavuşacağının müjdesini de veren Başkan Çağırıcı, ulaşım projeleri ile ilgili şunları söyledi:

“Bağcılar - Kabataş tramvay hattıyla birlikte Başakşehir-Yenikapı metro hattı tamamlanmak üzere. Bu hattın Bağcılar’da 6 tane istasyonu var ve bu büyük bir imkan. Bağcılar’dan metroya binen hemşehrilerimiz, Yenikapı’dan transferlerle Sarıyer’e, diğer aktarma ile Marmaray ile Anadolu yakasına geçerek kısa sürede Kartal’a gidebilecek. Diğer taraftan 3 metro hattı daha ihale aşamasında. Büyükşehir Belediyemiz bu projeleri hayata geçirdiğinde Bağcılar bütün ulaşım ağına entegre olacak ve ulaşım meselemiz çözülmüş olacak.”

YİRMİ YILDA ÇOK ŞEY BAŞARDIK

Bağcılar’ın 1992 yılında belediye olduğunda nüfusunun 300-400 bin seviyelerinde olduğunu şimdi ise bu rakamın 749 bin 24’e çıktığını kaydeden Başkan Çağırıcı, Bağcılar Belediyesi’nin 1992 yılında 900 personelle hizmet verdiğini oysa şimdi çalışan sayısının 475’e indiğini ifade etti. Çalışanların yüzde 51’nin memur, yüzde 22’sinin sözleşmeli personel ve yüzde 27’sinin ise işçi statüsünde olduğunu ifade eden Çağırıcı şöyle devam etti: “ 20 yıl önce ilçemizde bir adet kütüphane vardı şimdi bu rakam 31’e çıktı. 20 yıl önce ilçemizde 8 sağlık kurumu bulunuyorken şimdi 69 sağlık kurumuna kavuştu. 20 yıl önce 11 parkı olan Bağcılar bugün 175 parka sahip. 20 yıl önce 16 okulumuz var idi bugün 92 okulumuz mevcut. “

HİZMETLERİ KENDİ KAYNAKLARIMIZLA YAPIYORUZ

Başkan Çağırıcı, Bağcılar Belediyesi’nin 2012 yılı bütçesi toplam 316 milyon 944 bin 448 lira olarak hazırlandı ve bunun 312 milyon 640 bin 435 TL’si gerçekleştiğini belirterek, “Son üç yıllık bütçe gerçekleşmelerine bakıldığında gerçekleşme oranları ortalama yüzde 92,66 civarında olduğu görülmektedir. Bu da belediyenin mali yapısının iyi durumda olduğunu göstermektedir.  Hizmetlerimizi kendi kaynaklarımızla gerçekleştiriyoruz. Hemşehrilerimizle karşılıklı güveni sağlamışız ki vergilerini düzenli bir şekilde ödüyorlar” diye konuştu.

“ÇALIŞANIMA VE DEVLETE BİR KURUŞ BORCUM YOK”

Başkan Çağırıcı, belediyenin maddi durumunun da çok iyi olduğunu belirterek, bütçenin yalnızca yüzde 25’inin o da döner borç olduğunu belirterek, bu borç döngüsünün de normal olduğunu vurguladı.

“Çalışanımıza ve devlete bir kuruş borcumuz yok” diyen Çağırıcı, taşeron çalışanlarla ilgili de şu çarpıcı bilgileri verdi:
“Taşeron çalışanlara uyguladığımız sistem bugün devlet tarafından kanunlaştırılıyor. Devletimizin çıkaracağı kanunu biz zaten uyguluyoruz. Taşeronda herkesin kıdem ve tazminat hakkı, bayram ikramiyesi alma hakkı var. Belediyemizde en düşük işçi ücreti 1250 lira. Temizlik işçisine 600-700 lira veren belediyeler var. Biz de zam oranı da enflasyona göre endekslidir. Bütçedeki personel giderimiz yüzde 11. Taşeron dahil olduğunda ise bu oran yüzde 17 oluyor.”

ARTIK BELEDİYE İNTERNETİN OLDUĞU HER YERDE

Bağcılar Belediyesi olarak bilişim teknolojilerini en iyi şekilde kullanarak çağa ayak uydurduklarını ifade eden Başkan Çağırıcı, “Belediyecilikte zaman ve mekan kavramını kaldırdık. Artık internetin olduğu her yerde belediyecilik hizmeti verebiliyoruz. E-İmar uygulamaları, Kent Bilgi Sistemi, Coğrafi Bilgi Sistemi, Mobil Belediyecilik, Dijital Arşivleme gibi sistemlerle çalışmalarımızı akıllandırdık. Vatandaşımız internet aracılığıyla müracaat yapabiliyor ve evrakının hangi müdürlükte imzada olduğunu dahi görebiliyor. Bu aynı zamanda şeffaf belediyecilik hizmeti vermemizi sağlıyor.” dedi. 

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ YERİNDE GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

Kentsel dönüşüm ile ilgili çalışmaları tüm hızıyla sürdüğünü kaydeden Çağırıcı, 6 Nisan Cumartesi günü Başbakan Erdoğan’ın teşrifleriyle Gaziosmanpaşa merkezli gerçekleştirilecek Dönüşüm Töreni’nde canlı bağlantı ile Bağcılar’da da yıkımın gerçekleşeceğini söyledi.

Çağırıcı, kentsel dönüşümde birinci aşamada toplam 387.600 m2’lik 6 alanı kentsel dönüşüm alanına aldıklarını kaydederek, “Kentsel dönüşümde mutabakatta yüzde 80’lere ulaştık. Vatandaşın evini alıp parasını ödeyerek başka yere göndermesine kesinlikle müsaade etmeyeceğiz.   Müteahhitlere olmazsa olmazımız dönüşümü yerinde yapmaları. İkinci aşamada da toplam 885.000 m2’lik 8 alanla ilgili çalışmalarımız devam ediyor “ diye konuştu. 

CHP GRUBUNDAN KENTSEL DÖNÜŞÜM DESTEĞİ

Daha sonra CHP Grubu adına konuşan Orhan Utan, kentsel dönüşümü AK Parti’den daha çok istediklerini belirterek bu konuda olumlu desteklerinin devam edeceğini söyledi.  Utan, Bağcılar’da yeşil alan miktarının çok düşük olduğunu ifade ederek emlak vergilerinin yüksek olduğunu ve düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Konuşmaların ardından yapılan oylama ile 2012 Faaliyet Raporu oy çokluğu ile kabul edildi.

Oluşturulma Tarihi : 04.07.2013