BAĞCILAR VE MAHALLE KONAKLARI

     Mahalle Konaklarınının temel amacı, hizmeti halkın ayağına götürmektir. Bu çerçevede muhtarlık,sağlık ocağı, kütüphane, spor salonları, meslek edindirme kurslarının bir arada bulunduğu mekanlar kurulur.

     Her bir mahalleye bir konak planlanarak 22 mahalleye 22 konak inşa edilir. Mahalle Konaklan fikrinin gelişimini Belediye Başkanı şöyle anlatır " Osmanlı´nın kıraathane kültürü olsun istedik. İşten çıkan insanımız evine giderken buraya uğrasın, otursun, konuşsun, kitabını, gazetesini okusun, çayını kahvesini içsin, günün yorgunluğunu atsın, öyle evine gitsin. Buraları problemlerin tesbit edildiği yerler olsun istedik. Muhtarların vatandaş ile oturup konuşacağı, spor yapan, kurs gören insanların bir arada olduğu, sevgi ve saygının yeşerdiği, yerel güvenlik merkezi haline gelerek sorunların adliyeye gitmeden mahallelerde çözüldüğü bir mekan olmasını düşünerek yaptık Mahalle Konaklarını..."

     Halk, Mahalle konaklarındaki bu faaliyetlere büyük ilgi gösterir. Söz gelimi konaklardaki kurslar kadınlarımızın sosyal yaşama katılmaları açısınaan büyük önem taşır. Kadınlarımız biçki dikiş kurslarında el becerilerini geliştirip aile ekonomisine de katkıda bulunur.

     İlçede; özel hastahanelerin dışında hiç bir resmi sağhk kuruluşunun bulunmaması burada yaşayan dar gelirli halkın en büyük sorunudur. Bu eksiklik Mahalle Konaklarındaki sağlık ocakları ile giderilmeye çalışılır, sunulan sağlık hizmetleri ile acil durumlar giderilir, hastahanelerdeki yığılmaların önüne geçilir.

     Mahalle Konaklarında Halk Eğitim Müdürlüğü´ne ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi´ne kurs yerleri tahsis edilerek bölgede yaşayan halka, okuma -yazma kursları açılır. Bu güne kadar okuma -yazma kurslarına devam eden 3.000 kişiye sertifikaları verilir. Ayrıca Mahalle Konakları ve Bağcılar Kültür Merkezi´nde yaptırılan kütüphaneler öğrencilerin ve halkın hizmetine girer.

     Yaşlısıyla, genciyle boş vakitlerini spor yaparak geçirmek isteyen Bağcılar halkı konaklardaki spor salonlarından istifade etmeye başlar ve böylece kahve köşelerinden kurtulur.

     Mahalle konaklarında muhtarlarımız da kimliklerini kazanarak, huzur ortamı içerisinde vatandaşa hizmet vermektedir. Bir mahalle muhtarımız şöyle diyor;

     "1994 yılında muhtar seçildiğimde bana verilen sadece bir mühür idi. Bir müddet muhtarlık yapacağım bir yer aradım. Sonunda bir dükkan kiralamak zorunda kaldım. Tüm giderlerini kendim karşılıyordum. Bu 5 yıl böyle sürdü. Ta ki Belediyenin Mahalle konağımızı yapana kadar. Şu an içinde bulunduğum konaktaki bürom çok modern ve çok güzel. Uatandaşın işlerini daha rahat görüyor ve daha iyi şartlarda çalışıyorum. Bu nedenle hizmetlerimizin de kalitesi yükseldi. Ayrıca misafirlerimizi gururla ağırladığımız bir ortama sahip olduk. Başka ilçelerdeki meslektaşlarımızın yanında güzel bir ayrıcalık kazandık. Bu hizmetlerinden dolayı sayın Başkan ve ekibine ne kadar teşekkür etsek azdır."

     Görüldüğü gibi Mahalle Konakları, vatandaşından muhtarına, ilçede yaşayanların sosyal anlamdaki ihtiyaçlarına çağdaş ve yararlı imkanlar verebilen örnek  hizmet alanlarıdır.

Oluşturulma Tarihi : 28.08.2015