HER EV BİR ANAOKULU OKUL ÖNCESİ EĞİTİM BİLİNÇLENDİRME VE BİLGİLENDİRME PROJESİ

Proje Yılı

2010

Proje Süresi

12 Ay

Hibe Desteği

Avrupa Birliği

Proje Bütçesi

88.637,29 Euro

Hibe Oranı

%90

Proje Lideri

Bağcılar Belediyesi

Paydaşlar

Marmara Belediyeler Birliği, Bağcılar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Bağcılar Hikmet Nazif Kurşunoğlu Kız Meslek Lisesi, Yapak Vakfı

İçerik

Okul öncesi eğitimin çocukların gelişimleri için ne denli önemli bir basamak olduğunu toplumda tabana yaymak, okul öncesi eğitim alan 3-6 yaş aralığındaki çocuk sayısını arttırmak ve okul öncesi eğitimi veren öğretmenlerin kapasitelerini arttırmak amacıyla Her Ev Bir Anaokulu Okul Öncesi Eğitim Bilinçlendirme ve Bilgilendirme Projesi gerçekleştirilmiştir.

Proje kapsamında yapılan faaliyetlerle, okul öncesi eğitimin çocuk gelişimine sağladığı katkı ailelere anlatılmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda anne ve anne adaylarına 8 hafta süren “okul öncesi eğitmen eğitimi” verilmiştir. Eğitime katılan anne ve anne adayları edindikleri bilgiler ile kendi çocuklarına evde de anaokullarında verilen eğitim kalitesinde eğitim verme fırsatı elde etmişlerdir. Aynı zamanda meslek eğitimi de olan bu çalışma ile belge alan anne ve anne adayları anaokullarında da iş bulma fırsatı yakalamışlardır. Proje bünyesinde kurulan anaokuluna bıraktıkları çocukların gelişimlerini de an be an takip eden proje katılımcıları anaokulunun önemini hem teorik hem de pratik olarak görme şansı elde etmişlerdir.

Proje kapsamında ailelerin çocuklar konusunda yaşadıkları sorunlara çözüm bulmalarına destek vermek amacıyla “Psikolojik Danışmanlık Birimi” kurulmuş ve uzman psikologlar tarafından terapiler düzenlenmiştir.

Proje ile anaokulu öğretmenlerine de yeni ve etkili “çocuk eğitim metotları” konusunda uzmanlar tarafından eğitim seminerleri de düzenlenerek Bağcılar’da bulunan anaokullarının eğitim kalitesinin artmasına da katkı sağlanmıştır. Proje Bağcılar Belediyesi Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi bünyesinde gerek eğitim gerekse de psikolojik danışmanlık çalışmalarına devam etmektedir.

Oluşturulma Tarihi : 21.11.2017