BAĞCILAR TÜRKÇE DİL ATÖLYESİ PROJESİ (SURİYELİLER İÇİN) / 2015 (KADEMOON, SİRAC, AL MAARİFE OKULLARI)


Hibe Desteği                          :  Avustralya Büyükelçiliği

Proje Başlama Tarihi              :  2015

Proje Süresi                           :  5 Ay

Proje Bütçesi                          :  53.968,50 TL

Proje Lideri                             :  Bağcılar Belediyesi
Proje Ortağı  1                        :   Kademoon Suriye Okulu

Proje Ortağı  2                        :   Sirac Suriye Okulu

Proje Ortağı  3                        :   Al Maarife Suriye Okulu

 

Amaçlar: 

Bağcılar  İlçesinde,   Suriye’deki  iç  savaş nedeni ile ülkesini terk edip gelen 6-11 yaş  arası  göçmen çocuklara,   Türkiye’deki   hayata  kolay  adapte   edebilmek  amacı ile Bağcılarda bulunan   Kademoon,  Sirac ve  Al   Maarife   Okullarında  Türkçe Dil Atölyeleri kurularak Türkçe eğitim vermek.

Her biri farklı geçmişlere, hikâyelere, dramlara  sahip olan bu insanların büyük kesimi özel alakaya muhtaç olan 11 yaşın altındaki çocuklardan oluşmaktadır. Olumlu – olumsuz her türlü gelişmeden çok çabuk etkilenen bu  yaş  grubu,   henüz   savaşın  etkisinden   çıkamamışken alıştıkları yaşamdan çok farklı   bir yerde yaşamaya başladıklarında,  en   büyük  problemleri duygularını ifade etmedeki zorlukları ya da bir diğer ifade ile iletişim problemleridir.

Projede, hem Türk toplumu hem de Suriye’den göç  eden bireyler için önemli olan iletişim sorununu çözmek amacı ile kurulacak olan  Dil  Atölyelerinde,   dil  eğitimi  çeşitli görsel ve yazılı materyallerle destelenerek daha verimli hale getirmek. 


Dil Atölyesi,  renkli, neşeli ve cıvıl cıvıl olacak  şekilde  tasarlanarak  bu sayede  “Suriyesiz Çocuklar”ın savaş sonrası yaşadıkları travmadan bir nebze  olsun  sıyrılmaları sağlamak. Bunun yanı sıra dil eğitimini etkili kılmak   için   kullanılacak  olan materyaller;  çeşitli  dil kartları, dil atölyesi oyunları, Türkçe eğitim videoları ve müziklerinin bulunduğu eğitim CD leri, duvarlarda günlük hayatta sıklıkla kullanılan temel araç  gereçlerin olduğu afişler  gibi malzemeler olacaktır. 

Hedefler:

-Bağcılarda yaşayan, Suriyeli 6–11 yaş arası Suriyeli göçmen çocukların hayata kolay adapte olabilmeleri için Türkçe eğitim vermek.

-Çocukların savaş sonrası  travmalarından sıyrılmaları için Dil Atölyesi oyunları ile yardımcı olmak.

-Yazılı ve görsel çalışmalar ile “Suriyesiz çocuklara” dikkat çekere ön yargıları kırmak.

Sürdürülebilirlik:

Dil atölyesi tasarlandıktan sonra Bağcılar Belediyesi, teknik olarak ( Duvarların Boyanması, Zeminin iyileştirilmesi v.b) destek verecektir. Aynı zamanda sözü geçen okullar Dil Atölyelerine, eğitmen sağlayacaklardır. Proje başarıyla devam etmektedir.

 

Oluşturulma Tarihi : 08.02.2016