KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI KELEBEK ETKİSİ PROJESİ

Hibe Desteği               Hollanda Büyükelçiliği

Proje Başlama Tarihi   : 2014

Proje Süresi               : 12 ay

Proje Bütçesi             : 78.931,10 AVRO

Proje Lideri                : Bağcılar Belediyesi

Proje Ortağı 1            : Bağcılar Kaymakamlığı

Proje Ortağı 2            : Bağcılar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

Proje Ortağı 3            : Bağcılar Müftülüğü

 

Amaçlar:

Toplumda kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacı ile her yaştan bireyin bilinçlendirmesi ve kadına yönelik şiddet konusunda toplum duyarlılığının oluşturulmak.

Bağcılar ilçesinde yaşayan her yaştan bireyin kadına yönelik şiddet konusunda bilinçlendirilmesi ve ilçe insanında şiddet konusunda genel hassasiyetin oluşmasını sağlamak.   

Hedefler:

-Proje dâhilinde, hedef grup olarak belirlenen 13-17 yaş arası çocuklar, 18-24 yaş arası gençler ve 24 yaş üzeri yetişkinler için yoğun çalışmalar gerçekleştirmek. Bu bağlamda; 13-17 yaş arası çocuklar için, Bağcılar İlçesinde bulunan 20 ilköğretim okulunda şiddet ve etkileri gibi temaların işleneceği “Hacivat-Karagöz Tiyatroları” sahnelemek.

- 18-24 yaş arası gençler için evli ve/veya bekâr olmalarına göre, “Stresle Mücadele, İletişim Becerileri, Evlilik Okulu” gibi başlıklarda eğitimler vermek.

- Proje ile  işbirliği   yapılacak   beş hemşeri  derneğinin   kendi binasında   “Aile İçi Şiddet”  konusunda  uzmanlar tarafından seminer düzenlemek.

-Şiddetin önüne   geçilebilmesi ve  sosyal  baskıyı   arttırmak  üzere   insanlar ile sürekli iletişimde olan mahalle   muhtarları ve din adamlarına  yönelik  de eğitimler     düzenlemek.

-Karşılaşabilecekleri   şiddete     bağlı   durumlarda,    yapmaları   gerekenler hakkında bilgiler vermek.

-Proje çerçevesinde  Bağcılar     Müftülüğü     işbirliği   ile erkeklerin yoğun olarak katıldığı  “Cuma Hutbesinde”   kadına yönelik şiddet konusu ele almak.

-Projenin kadına yönelik şiddetin önlenmesi hususunda  toplumun göstereceği sosyal baskının önemli bir unsur olduğuna dair öngörüsünü desteklemek ve “şiddet” konusunda farkındalık oluşturabilmek için Bağcılar   İlçesi   ölçeğinde   yoğun   görünürlük ve bilinçlendirme çalışmaları da yapmak.

-Kelebek Etkisi Projesi’nin aileyi korumaya yönelik  bu  denli yoğun çalışması ile şiddete maruz   kalan  ve/veya   aile   içerisinde eşi, abisi, babası veya  akrabaları ile sorunlar yaşayan birçok   kişi,   bir   başvuru   adresi   arayışı   içerisinde   olacaktır. Bu nedenle proje dâhilinde psikolojik danışmanlık birimi kurmak.

-İstihdam edilen psikolog ve sosyal hizmet uzmanı bu birimde insanlara ücretsiz hizmet sağlamak.

Sürdürülebilirlik:

Proje başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

 

www.bagcilar.gov.tr/


 

Oluşturulma Tarihi : 21.11.2017