KADIN VE AİLE KÜLTÜR SANAT MERKEZİ AÇILDI

Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi açıldı

Bağcılar Belediyesi tarafından inşa edilen Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi’nin açılışı Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun katılımı ile coşkulu bir şekilde yapıldı.


Bağcılar Belediyesi tarafından inşası tamamlanan Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi, Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun katılımı ile açıldı. Bağcılar Meydanı’nda inşa edilen merkez, Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor. Merkeze devam eden kadınlar, mesleki eğitim kurslarına katılarak, el becerilerini geliştirerek aile bütçesine katkıda bulunabilecek.

Açılış programına, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, AK Parti İstanbul milletvekilleri Feyzullah Kıyıklık, Alev Dedegil, AK Parti Milletvekili adayı Tülay Kaynarca, Bağcılar Kaymakamı, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, İstanbul Valisi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın eşi Özleyiş Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü, AK Parti İstanbul Kadın Kolları Başkanı Ayfer Yaman, AK Parti Bağcılar İlçe Başkanı İsmet Öztürk, İşadamı Ali Ağaoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programın açılışında konuşan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Emine Erdoğan’a katılımından dolayı teşekkür etti. “Aile yapısını güçlendirmek adına gerçekleştirdiğiniz çalışmaları Bağcılar ailesi olarak yakından takip ediyor, Bağcılar Belediyesi olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyoruz” diyen Çağırıcı, “Annelerimizin toplumsal sorumlulukları, dünyaya yeni nesiller getirmekle sınırlı değildir. Bireyin, kişilik ve geleceklerinin şekillendirilmesinde de en önemli görev yine annelere düşmektedir” şeklinde konuştu. Anneye hem dinimizin hem de medeniyetimizin büyük değer verdiğini ifade eden Çağırıcı, “En önemli amaçlarımızdan biri; kadınların, toplumda hak ettikleri değeri bir an önce tam olarak kazanmalarıdır” dedi. Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi’nin de bu amaç doğrultusunda inşa edildiğini belirten Çağırıcı, merkezin fonksiyonlarına yönelik de bilgiler verdi.

Bir toplumda kadının eğitim seviyesinin yükselmesinin, toplumun tüm katmanlarının yükselmesi ve gelişmesi anlamına geleceğini belirten Çağırıcı, “Biz Bağcılar Belediyesi olarak, hem kadınlarımızın hayat standartlarını yükseltmeye çalışıyoruz, hem de onlara aktif olabilecekleri nitelikli ortamlar hazırlıyoruz. Ücretsiz hizmet verecek olan Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi’nde; kadınlara meslek öğreterek iş sahibi olmalarına zemin hazırlıyoruz” diye konuştu.

Yaklaşan Anneler Günü dolayısıyla Emine Erdoğan başta olmak üzere bütün annelerin Anneler Günü’nü kutlayan Başkan Çağırıcı şunları söyledi: “Anneler Günü de geleneksel hale getirdiğimiz etkinliklerimizden biri…  Bu yıl da yine Anneler Günü dolayısıyla 8 Mayıs’ta Olimpik Spor Salonumuzda ‘81 il 81 renk Türkiye’yi kendi renkleriyle oluşturuyor’ ismiyle özel bir program hazırlıyoruz. Şimdiden hepinizi davet ediyorum.

”EMİNE ERDOĞAN: KADIN ASLA NESNE YA DA OBJE DEĞİLDİR

Emine Erdoğan yaptığı konuşmada, Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi’ni sözün ötesinde bir sorumluluk bilinciyle, “İnsan odaklı sosyal belediyecilik anlayışı”nın bir ürünü olarak gördüğünü ifade etti. “Bütün kadınlarımızın azami derecede faydalanmasını rica ediyorum” diyen Erdoğan, “İnşa edilen bu merkezin, hanım kardeşlerimizin kabiliyetlerini ortaya çıkaracak, modern zamanlarda giderek çözülen aile müessesesini yeniden sağlam temellere oturtacak etkinliklere vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

Eğitim, sağlık, istihdam, dayanışma ve yardımlaşmanın belediyelerin aktif rol alacağı, destek ve katkı sağlayacağı alanlar olduğunu ifade eden Erdoğan, “İstanbul’umuzun en büyük ilçesi olan Bağcılar da bu sorumlulukların hakkıyla yerine getirildiğini görüyor, bundan da büyük memnuniyet duyuyorum” dedi.

“Bizim medeniyetimizde kadın asla bir nesne veya obje değildir. Bizim için kadın, bir erdem abidesidir” diyen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz, kadınların, her ne şekilde olursa olsun, istismarını şiddetle reddediyor; özellikle reklâm piyasasında bir meta olarak kullanılmasını son derece çirkin buluyoruz. Modern dünyanın bu sorununu, bu istismarı, bu kadın tanımını aşmak için, hanım kardeşlerimizin el birliği içinde kendilerini yetiştirmeleri, nesne olarak görülmekten, özne olarak görülmeye doğru daha kararlı adımlar atmaları gerekiyor.

”ÇUBUKÇU: KADIN VE AİLE VAZGEÇİLMEZ UNSURLARIMIZ

Kadın ve aile kavramlarının bir toplumun vazgeçilmez unsurları olduğunu ifade eden Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, çocukların ilk eğitimlerini aile yuvasında aldığını onun için aile içi eğitimin toplumun geleceği için son derece önemli olduğunu vurguladı. Anne eğitiminin çocuk gelişimi için önemine dikkat çeken Çubukçu, sağlam bir aile eğitimi olmadan çocuğun eğitim hayatında başarılı olmasının beklenemeyeceğini ifade etti. Çubukçu, Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi’ni anne eğitimi için atılmış önemli bir adım olarak gördüğünü söyledi.

Program açılışında Bağcılar Kurucu Belediye Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık da bir konuşma yaptı. Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi’nin önemli bir proje olduğuna değinen Kıyıklık, “Yıllarca kadın hakkında pek çok söz söyleyen, yıllarca ülkeyi idare eden insanlar hiç böyle bir şeyleri akıllarına getirdiler mi” diye sordu. Başbakan Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde kadın ve engellilere yönelik önemli çalışmalar başlatıldığını hatırlatan Kıyıklık, ilk defa kadınla ve engellilerle ilgili koordinasyon merkezlerin de o dönemde kurulduğunu ifade etti.

 

KADIN VE AİLE KÜLTÜR SANAT MERKEZİ

Özellikle kadınların el becerilerini geliştirmeye yönelik hizmet verecek Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi’nde dekoratif el sanatları, giysi tadilatçılığı, nikah şekeri yapımı ve çağrı merkezi operatörlüğü eğitimleri verilecek. Merkeze devam eden kadınlar, ürettikleri ürünleri Kültür Merkezi bahçesindeki el emeği göz nuru çarşısında satarak aile bütçesine de katkıda bulunabilecek. Yine yaşlı ve hasta bakımı, yönetici asistanlığı, takı tasarımı, sabun ve mum yapımı gibi alanlarda da kurslar düzenlenecek. Merkezde, spor salonunun yanı sıra sinema ve tiyatro gösterimlerinin yapılabileceği çok amaçlı konferans salonu da bulunuyor.

ERTUĞRULGAZİ PARKI VE OSMANLI KONAĞI AÇILDI

Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi’nin açılışının ardından, Ertuğrulgazi Parkı ve Osmanlı Konağı’nın da açılışı yapıldı. İnönü Mahallesi’nde, 4 bin 100 metrekare alan üzerine kurulu parkta 207 metrekare alan üzerine Osmanlı Konağı inşa edildi. Türk Halk Müziği Sanatçısı Şükrüye Tutkun’un konser verdiği ve halk oyunları gösterilerinin yapıldığı Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi açılış programını Aynur Ayvaz sundu.

 

Galeri için tıklayınız...

Oluşturulma Tarihi : 25.05.2018