ENGELLİLER İÇİN AVRUPA’DAN ASYA’YA PEDAL ÇEVİRDİLER
Bağcılar Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen 8. Uluslararası Barikat Film Festivali kapsamında yüzlerce bisikletli Avrupa kıtasından Asya’ya pedal çevirdi. Aralarında Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’nın da bulunduğu bisikletli grup, farkındalık oluşturmak amacıyla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü bir saatliğine trafiğe kapattı. Köprünün üstünde ise engellilerin önündeki barikatların kaldırılması için balonlar patlatıldı, zil ve düdük çalındı.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Bağcılar Belediyesi farklı bir etkinliğe imza attı. 8. Uluslararası Barikat Film Festivali kapsamında yüzlerce duyarlı vatandaş saat 12.00’de Mecidiyeköy’deki Cevahir Alışveriş Merkezi önünde toplandı. Engelsiz vatandaşlar ve engelliler beraber bisikletlerine binip “Sessiz Çığlık Bisiklet Korteji” adıyla yola çıktı. Tekerlekli sandalyeleriyle gelen engelliler de onlara eşlik etti. Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da engellileri bu özel günde yalnız bırakmadı. Çağırıcı da bisikletine binerek onlarla birlikte pedal çevirdi.

“Zihinlerdeki engelleri kaldırırsak hiçbir engelin kalmadığını göreceğiz”

Sessiz Çığlık Bisiklet Korteji’nin geçişi nedeniyle 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Avrupa’dan Asya yönüne doğru trafiğe kapatıldı. Yol boyunca çevredekilerden yoğun ilgi gören bisikletli grup köprünün ortasında durdu. Engellilerin önündeki barikatları kaldırmak için katılımcılardan bazısı bisikletlerindeki balonları patlattı bazıları da zil ve düdük çaldı.

Başkan Çağırıcı yaptığı konuşmada “Bizim yapmış olduğumuz etkinlik zihindeki engelleri kaldırmak. Eğer zihinlerdeki engelleri kaldırırsak hiçbir engelin kalmadığını göreceğiz. Bundan sonraki süreçte kimsenin engelli olmaması dileğiyle Dünya Engelliler Gününü icra ediyoruz. Bu amaçla bugün 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ndeyiz. Bu vesileyle de 15 Temmuz şehitlerimizi de yad ediyor rahmetle anıyoruz” dedi.

Festival Başkanı Hüseyin Nacar da engellilerin sesini duyurmak için burada olduklarını söyleyerek "Amacımız engelli kardeşlerimizin sesi, gözü ve kulağı olmak. 'Bir düş kuruyoruz barikatları kaldırmak için' diyerek çıktığımız bu yolda onların seslerini dünyanın dört bir yanına duyurmak için yüzlerce bisikletli ile pedal çevirdik"

“Üsküdar Meydanı’nda davetlilere konser verildi”

Konuşmaların ardından 1 saat kapalı kalan köprü, araç trafiğine açıldı. Etkinliğin devamında engelli vatandaşlar 15 Temmuz Şehitler Abidesi'nde şehitler için dua edip karanfil bıraktı. Etkinlik Üsküdar Meydanı’nda sona erdi.

Oluşturulma Tarihi : 03.12.2017