ENGELLİLER TAKSİM’DE “FARKINDALIK YÜRÜYÜŞÜ” YAPTI
8. Uluslararası Barikat Film Festivali kapsamında Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı kursiyerleri Taksim’de engelleri aşmak için “Farkındalık Yürüyüşü” düzenledi. Yürüyüşte engellileri yalnız bırakmayan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı göz bandı takarak onlar gibi görmeden yürüdü.

Türkiye'de engellilerin sanatla buluştuğu ilk film festivali olan 8. Uluslararası Barikat Film Festivali etkinlikleri devam ediyor. Bağcılar Belediyesi’nin ev sahipliğinde sabah açılışı yapılan festivalin öğlenden sonraki ayağında Taksim’de engellilerin katıldığı yürüyüş gerçekleştirildi. Bu amaçla sesini duyurmak isteyen engelliler Taksim Tünelde buluştu. Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı Müzik Atölyesi kursiyerleri tarafından çeşitli enstrümanlarla çalınan şarkılar hep bir ağızdan söylendi. Keyif dolu dakikaların ardından Galatasaray Meydanı’na doğru yürüyüş başladı. Yürüyüşe Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Festival Başkanı Hüseyin Nacar, moda tasarımcısı Sabiha Alakuş, engelliler, engelli yakınları ve vatandaşlar da katıldı. Katılımcılar ellerinde “Hayat Ne Renk”, “Beni anlıyor musunuz?”, “Engel sizsiniz” yazan dövizler taşıdı.

 “Mutlaka engelli olmadan onları anlayabilmemiz gerekiyor”

Çağırıcı, yürüyüş esnasında gözlerine siyah bant takarak görme engellilerin yaşadığı duygulara ortak oldu. Hollanda Konsolosluğu önünde biten yürüyüşten sonra açıklama yapan Çağırıcı, “Bağcılar Belediyesi her yıl olduğu gibi yine bu yıl da 3 Aralık Dünya Engelliler günü dolayısıyla 4 günlük bir program hazırladı. Biz 12 ay boyunca, yıl boyunca, gecesiyle gündüzüyle kardeşlerimizle birlikteyiz. Onları gerçekten çok seviyoruz. Onların mutluluğu hepimizin mutluluğu oldu. Yine onlarla farklı bir etkinlikte bir aradayız. 8'inci Uluslararası Dünya Barikat Film Ödülleri festivalinde onlarla birlikte film izleyerek program başladı. Şimdi de Taksim’deyiz. Dikkat çekmek adına, toplumdaki duyarlılığın arttırılması adına bir etkinlik. Mutlaka engelli olmadan onları anlayabilmemiz gerekiyor” dedi.

“Yarın Engelliler Sarayı’nda Osmanlı defilesi gerçekleşecek”

Festival, 2 Aralık Cumartesi günü Bağcılar Engelliler Sarayında gerçekleşecek film gösterimleriyle devam edecek. Programda Prof. Dr. Yıldırım Ahmet Bayazıt’ın konuşma ve duymasını sağladığı engelli çocuklardan oluşan koro Selçuk Ural’ın yönetiminde sahne alacak. Aynı gün Moda Tasarımcısı Sabiha Alakuş’un Osmanlı kadın sultanlarının giydikleri kostümlerden oluşan Osmanlı defilesi gerçekleşecek. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde ise Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde engelli ve engelsiz vatandaşların bisikletle geçişi ile devam edecek festival, 4 Aralık Pazartesi Günü Görme Engelli Milli Futbol Takımı (Futsal) ile Eski A Milli Takımının Efsane futbolcularının maçı ile renklenecek.
Festival 4 Aralık Pazartesi akşamı Bağcılar Olimpik Kapalı Spor Salonunda düzenlenecek Mümin Sarıkaya ve Çisem konseriyle son bulacak. 

Oluşturulma Tarihi : 01.12.2017