BAĞCILAR BELEDİYESİ “ENGELSİZ AFET” PROJESİYLE ALTIN KARINCA ÖDÜLÜNÜ ALDI
Bu yıl 7’ncisi gerçekleştirilen Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri’nde Bağcılar Belediyesi, “Afet Yönetimi” kategorisinde “Engelsiz Afet” projesiyle ödüle layık görüldü. Törende birçok il ve ilçe belediyesi ödülleri İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ın elinden alırken, İBB’ye verilen ödülü Uysal’a Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı takdim etti.

Marmara Belediyeler Birliği tarafından bu sene 7’ncisi düzenlenen Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri sahiplerini buldu. Beşiktaş’taki Conrad İstanbul Bosphorus Hotel’de gerçekleştirilen ödül törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Mevlüt Uysal, birliğe üye belediye başkanları ve çok sayıda yerel yönetim temsilcisi katıldı.

Belediyeler arasında bilgi, deneyim paylaşımı sağlamak, örnek uygulamaları desteklemek ve üyeler arasında yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen ödül töreninde birçok proje arasından seçilen başarılı projeler ödüllendirildi. Törende afet yönetimi kategorisinde Bağcılar Belediyesi, “Engelsiz Afet” projesiyle ödüle layık görüldü. Ödülü Bağcılar Belediye Başkanı ve Marmara Belediyeler Birliği Başkan Vekili Lokman Çağırıcı çalışma arkadaşlarıyla birlikte İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ın elinden aldı.

Öte yandan birçok il ve ilçe belediyesi ödülleri Mevlüt Uysal’ın elinden alırken, İBB’ye verilen ‘’ Somut olmayan kültürel mirasın yaşatılması’’ projesi ödülünü Uysal’a Bağcılar Belediye Başkanı Çağırıcı takdim etti.

“Engellilerimiz için dünyada eşi benzeri olmayan çalışmalarımız var”

Dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan ‘’Engelsiz Afet” projesi, AFAD ve YARKUR ile ortaklaşa yapılan bir çalışma. Bu kapsamda önce zihinsel, bedensel ve ortopedik engellilere eğitim verildi. Engelliler Sarayı’ında özellikle görme ve zihinsel engellilerin tahliyesinde zilli tahliye yöntemi uygulandı. Tekerlekli sandalyeli ortopedik engellilerin tahliyesi için her kata acil durum tahliye sandalyeleri konuldu.

Projeden gurur duyduklarını söyleyen Başkan Çağırıcı, “Engellilerimiz için dünyada eşi benzeri olmayan çalışmalarımız var. Bu da onlardan bir tanesi. Bununla beraber akademik çalışmaları da başlattık. Engellilerin acil durum tahliyesi ile ilgili çalışmalar yapıyoruz.’’

Oluşturulma Tarihi : 01.12.2017