ÇOCUK YETENEKLER PROJESİ 2017

Çocuk Yetenekler Projesi 2017

Hibe Desteği              : İstanbul Kalkınma Ajansı-Kalkınma Bakanlığı
Proje Başlama Tarihi  : 2017
Proje Süresi              : 12 Ay

Proje Bütçesi            : 370.164,90-TL
Proje Lideri               : Bağcılar Spor Kulübü Derneği

Proje Ortağı              : Bağcılar Belediyesi

Proje Ortağı              : Bağcılar İlçe MEM

Proje Ortağı              : İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi

Proje Ortağı              : Bağcılar Engelliler Gençlik ve Spor Derneği


Amaçlar:

*Çocukların sahip oldukları sportif yeteneklerin ortaya çıkarılması ve bu yeteneklerin geliştirilmesi ile toplum hayatına aktif katılımlarının sağlanması.

*Bağcılar İlçesinde okuyan, futbol, karate, tekvando, güreş, yüzme, engelli basketbol sporlarında yeteneğe sahip olan 100 çocuk belirlenmesi ve sportif kapasitelerini arttırmak. *Engelli özel yetenekli basketbolcu çocuklar yetiştirmek, önce Bağcılar'a sonra ülkemize dünya şampiyonları, olimpiyat şampiyonları kazandırmak.


Hedefler:

*Bağcılar İlçesi, nüfus yapısı itibariyle Türkiye'nin her yerinden göçler alan bir ilçedir. 755.655 'i aşan nüfusu (TÜİK-2015) ile Türkiye'nin %1'ini oluşturan Bağcılar'da 150.524’den fazla öğrenci eğitim görmektedir. Öğrenci nüfusu bu denli yüksek olan Bağcılar İlçesinde proje ile hedeflenen Futbol, Karate, Tekvando, Güreş, Yüzme ve Engelli Basketbol spor dallarında yetenekli çocukların kendi yeteneklerini geliştirebilecekleri bir merkez, sistem veya oluşum sağlamak.

* Bu noktada doğuştan yeteneğe sahip bu çocuklar (eğer yeteneklerinin farkında iseler) kendi imkânları ile eğitim almaya çalışmaktadırlar. Bu durum gelir düzeyi oldukça düşük olan Bağcılar insanı için oldukça zorlayıcı bir hale dönüşmektedir. Yukarıda bahsedilen ve bir noktada dezavantajlı grup statüsüne giren bu çocukların değerlendirilebilmelerini sağlamak.

* Proje, 40 Futbol, 15 Karate, 15 Tekvando, 10 Güreş, 10 Yüzme ve 10 Engelli Basketbol dallarında kabiliyeti olan çocukların tespit edilerek profesyonel eğitim almalarını sağlamak.

*Ülke geleceğine, olimpiyat, dünya şampiyonları olacak alanında en iyi sporcuları yetiştirme amacı ile oluşturulmuştur. Proje ile Bağcılar ilçesinde okuyan öğrenciler arasında özel spor yeteneği ile en öne çıkan çocuk bireyler tespit edilerek bu çocukların kendi alanlarında profesyonel bir ekip tarafından eğitilmelerini sağlamak.

*Çocukları, hem spor yaşantılarına hem de sosyal açıdan toplum ile kaynaştırmaya yöneltecek faaliyetler içeren bir döngü ile uygulamak.

*Yetenekleri daha da geliştirilen bu çocuklar, hem kendi gelecekleri için önemli adımlar atmış olacaklar hem de ülkenin spor dallarında temsilini sağlayacak alt yapının oluşmasına katkı sağlamak.


Proje Sonuçları:

Proje devam etmektedir.

Oluşturulma Tarihi : 19.04.2017