MÜLTECİLERİN SOSYAL VE KÜLTÜREL UYUMU PROJESİ

Proje Yılı

2017

Proje Süresi

12 Ay

Hibe Desteği

Birleşmiş Milletler

Proje Bütçesi

100.000,00 Dolar

Hibe Oranı

%100

Proje Lideri

Dünya Yerel Yönetimler Vakfı

Paydaşlar

Bağcılar Belediyesi, Avcılar Belediyesi, Başakşehir Belediyesi, Beylikdüzü Belediyesi, Esenler Belediyesi, Gaziosmanpaşa Belediyesi

İçerik

İstanbul’da yaşayan Suriyeli mültecilerin sosyal uyumuna katkı sağlamak üzere “Mültecilerin Sosyal ve Kültürel Uyumu Projesi” gerçekleştirilmiştir.

Proje ile 6 belediyeden toplamda 300 Türk kadın, 300 Suriyeli kadın ve 300 belediye çalışanı ile birlikte mevcut durum değerlendirmesine yönelik anketler gerçekleştirilmiştir. Gerçekleşen anketler aynı zamanda tanışma etkinlikleri olarak planlanmış ve proje süresince yapılacak olan etkinlikler tanıtılmıştır.

Proje süresince toplamda 600 Türk ve Suriyeli kadın ile 600 Türk ve Suriyeli çocuğa yönelik El Sanatı Çalışmaları, Yemek Tanıtım Programları, İzcilik Kampları, Futbol Turnuvası gibi çok sayıda etkinlik gerçekleştirilmiştir. Yerel halk ve mülteciler arasında uyumu sağlamaya yönelik yapılan bu uygulamalar, tüm toplumun birlikte barış ve güven olgusu içinde yaşayacakları bir ortam oluşmasına ciddi katıklar sağlamıştır.

Oluşturulma Tarihi : 17.01.2019