"SURİYESİZ ÇOCUKLAR" TÜRKÇE DİL ATÖLYESİ PROJESİ
Destek Yılı                             :2015

Hibe Desteği                          :  Avustralya Büyükelçiliği
Proje Süresi                            :  5 Ay

Proje Bütçesi                          :  53.968,5 TL
Proje Lideri                            :  Bağcılar Belediyesi
Proje Ortağı 1                        :   Kademoon Suriye Okulu

Proje Ortağı  2                       :   Sirac Suriye Okulu

Proje Ortağı  3                       :   Al Maarife Suriye Okulu


Amaçlar:   

*Bağcılar İlçesinde, Suriye’deki iç savaş nedeni ile ülkesini terk edip gelen 6-11 yaş arası göçmen çocuklara, Türkiye’deki hayata kolay adapte edebilmek amacı ile Bağcılarda bulunan Kademoon, Sirac ve Al Maarife Okullarında Türkçe Dil Atölyeleri kurularak Türkçe eğitim vermek.

*Her biri farklı geçmişlere, hikâyelere, dramlara sahip olan bu insanların büyük kesimi özel alakaya muhtaç olan 11 yaşın altındaki çocuklardan oluşmaktadır. Olumlu – olumsuz her türlü gelişmeden çok çabuk etkilenen bu yaş grubu, henüz savaşın etkisinden çıkamamışken alıştıkları yaşamdan çok farklı bir yerde yaşamaya başladıklarında, en büyük problemleri duygularını ifade etmedeki zorlukları tespit etmek.

*Hem Türk toplumu hem de Suriye’den göç eden bireyler için önemli olan iletişim sorununu çözmek amacı ile kurulacak olan Dil Atölyelerinde, dil eğitimi çeşitli görsel ve yazılı materyallerle destelenerek daha verimli hale getirmek. 

* Dil Atölyesi,  renkli, neşeli ve cıvıl cıvıl olacak şekilde tasarlanarak bu sayede  “Suriyesiz Çocuklar”ın savaş sonrası yaşadıkları travmadan bir nebze olsun sıyrılmalarını sağlamak.

Hedefler:

*Bağcılarda yaşayan, Suriyeli 6 – 11 yaş arası Suriyeli göçmen çocukların hayata kolay adapte olabilmeleri için Türkçe eğitim vermek.

*Çocukların savaş sonrası travmalarından sıyrılmaları için Dil Atölyesi oyunları ile yardımcı olmak.

*Yazılı ve görsel çalışmalar ile “Suriyesiz çocuklara” dikkat çekere ön yargıları kırmak

Proje Sonuçları: 

*Kademoon, Sirac ve Al Maarife Okullarında eğitim verilmeye başlandığında kendi okullarında kurulan Dil atölyesine eğitmen desteği verildi.

*Atölyelerin kurulabilmesi için her okul kendi okul binasında yer tahsis edildi.
*Dil atölyesi tasarlandıktan sonra Bağcılar Belediyesi, teknik olarak ( Duvarların Boyanması, Zeminin iyileştirilmesi v.b) destek verildi. Bu okulların Dil Atölyelerine, eğitmen sağlandı.

Oluşturulma Tarihi : 21.11.2017