“YENİ BİR BEN” BAĞIMLILIK SOSYAL DESTEK PROJESİ

Proje Yılı

2015

Proje Süresi

12 Ay

Hibe Desteği

İstanbul Kalkınma Ajansı

Proje Bütçesi

851.681,50 TL

Hibe Oranı

% 90

Proje Lideri

Bağcılar Kaymakamlığı

Paydaşlar

Bağcılar Belediyesi, Bağcılar Müftülüğü, Başakşehir İŞKUR Müdürlüğü,  Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bağcılar Toplum Sağlığı Merkezi, Bağcılar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Bağcılar İlçe Emniyet Müdürlüğü, Bağcılar Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı, Bağcılar Yeşilay Cemiyeti Müdürlüğü,  Sağlık Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, Sultanbeyli Belediyesi

İçerik

"Yeni Bir Ben" projesi madde bağımlılarının yenilikçi ve efektif bir model ile bağımlılıktan arındırılmaları ve uygulanan modelin yerel ve ulusal düzeyde yaygınlaştırılmasının sağlanması amacıyla gerçekleştirilmiştir.

Proje, Bağcılar’da hizmet veren kurumların madde bağımlılığı konusunda aktif çalışma yapmalarını sağlamak, eğitimler ile her kesimden kişilere ulaşmak ve doğrudan madde bağımlısını rehabilite etmek şeklinde 3 ana faaliyet üzerine kurgulanmıştır. Bu kurgunun sahada çalışabilmesi için bir merkez kurulumu sağlanarak ilçe genelinde bağımlılık konusunda yapılacak tüm çalışmaların tek merkezden koordinasyonu sağlanmıştır.

Projenin ilk adımında, ilçede yer alan Kaymakamlık, Emniyet, İlçe Sağlık, İlçe M.E.M, Müftülük, Belediye, Halk Eğitim, İŞKUR, Yeşilay gibi kurumlar bir araya getirilerek bir konsorsiyumun kurulması ve bağımlılık konusunda yapılacak çalışmalarda ortak akıl ile hareket etmelerini sağlanmıştır. Kurulan konsorsiyum ile madde bağımlılığını önleme konusunda veya madde bağımlısı kişinin rehabilitasyonu konusunda kurumların kendi görev alanlarına giren konularda destek vermeleri sağlanmıştır. Projenin ikinci adımında, Bağcılar genelinde her kesimden kişi ve kurumların, madde bağımlılığı konusunda bilgilenmeleri sağlanmış, maddeye bulaşmamaları için neler yapmaları konusunda geniş kapsamlı bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Projenin son adımı ise doğrudan maddeye bulaşmış kişilere verilen hizmeti kapsamaktadır. Bu amaçla kurulan merkezde psikolog, sosyolog ve sosyal hizmet uzmanı gibi sahada etkin olacak kişiler istihdam edilmiştir. Proje ekibine ilk olarak Almanya’dan gelen ve bağımlılık alanında kapsamlı bilgilere sahip bir uzman tarafından eğitim sağlanmış, ardından madde bağımlılarının merkeze kabulüne başlanmıştır.

Proje kapsamında kurulan merkeze gelen bağımlıya yoğun bir program ile psikolojik terapi ve grup terapisi hizmeti verilmektedir. Terapiler sürerken bu kişinin sosyal yaşantısında yaşadığı sorunların çözümü konusunda proje ekibi çalışmalar gerçekleştirmektedir. Bağımlının meslek sahibi olması, mesleği varsa iş sahibi olması, devletin sosyal yardım mekanizmasından faydalanması gibi konularda bireysel destek sağlanmaktadır. Bahsedilen yolla AMATEM’den çıkan bir bağımlı, psikolojik olarak da bu merkezde arındırılmaya ve sosyal hayatı düzenlenmeye çalışılmaktadır. Proje, kurulan sistem ve modelle çalışmalarına halen devam etmektedir.

Oluşturulma Tarihi : 21.11.2017