KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI KELEBEK ETKİSİ PROJESİ

Proje Yılı

2014

Proje Süresi

12 Ay

Hibe Desteği

Hollanda Büyükelçiliği

Proje Bütçesi

56.315,00 Euro

Hibe Oranı

%100

Proje Lideri

Bağcılar Belediyesi

Paydaşlar

Bağcılar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Bağcılar Toplum Sağlığı Merkezi, Bağcılar Müftülüğü

İçerik

Toplumda kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacı ile her yaştan bireyin bilinçlendirmesi ve kadına yönelik şiddet konusunda toplum duyarlılığını oluşturulmak adına Kadına Yönelik Şiddete Karşı Kelebek Etkisi Projesi gerçekleştirilmiştir. 

Proje, toplumun şiddete karşı sosyal baskısının arttırılması ile şiddet olgusunun önüne geçilebileceği fikri üzerine farklı kesimlere yönelik aktiviteler ile donatılmıştır. Bu kapsamda çocuklar için ilkokullarda Hacivat-Karagöz tiyatroları oynatılarak şiddet olgusu interaktif bir yolla çocuklara anlatılmaya çalışılmıştır. Bağcılar’da bulunan Sivil Toplum Kuruluşlarında eğitim seminerleri verilerek toplumun kılcal damarlarına ulaşılmaya çalışılmıştır. İlçede bulunan Aile Sağlığı Merkezleri hekimlerine ve hemşirelerine yönelik bilinçlendirme seminerleri verilmiş ve şiddete maruz kalmış bir kadın ile karşılaşılması durumunda izlenecek yol anlatılmıştır. İlçede bulunan Camilerde konusu “Kadına Yönelik Şiddet” olan hutbe okutularak özellikle erkeklere ulaşılmaya çalışılmıştır.

Proje kapsamında aynı zamanda Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi binasında “Psikolojik Danışmanlık Birimi” kurularak şiddete uğrayan kadınlara yönelik psikolojik danışmanlık hizmeti verilmiştir. Proje kurulan bu merkez çatısı altında faaliyetlerine devam etmektedir.

Oluşturulma Tarihi : 21.11.2017