GELECEĞİM GÜVENDE PROJESİ

Proje Yılı

2014

Proje Süresi

12 Ay

Hibe Desteği

İstanbul Kalkınma Ajansı

Proje Lideri

Zeytinburnu Kaymakamlığı

Paydaşlar

Bağcılar Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü,  Zeytinburnu Belediyesi Spor Kulübü Derneği, Bir İz Derneği, Koçluk İnovasyon ve Farkındalık Derneği

İçerik

Proje, İstanbul’da okul devamsızlığı yüksek olan ve risk altında bulunan çocuklara ve ailelere psikolojik ve sosyal destek hizmeti sunmak, çocukların mutlu, üretken bireyler olarak var olabilmeleri için bilişsel, fiziksel, psikolojik, sosyal gelişimlerini desteklemek üzere gerçekleştirilmiştir.

Proje ile Zeytinburnu ve Bağcılarda bulunan ortaokullarda okuyan, devamsızlığı yüksek olan ve 10-14 yaş arasındaki çocuklar okul işbirlikleri ile tespit edilmiş ve okul rehber öğretmenleri ile birlikte çocukların evlerine ziyaretler gerçekleştirilmiştir.  Ziyaretler ile ailenin konu hakkında bilgilenmesi, çocuğunu daha iyi tanıyarak anlaması ve daha sonra yapılabilecek çalışmalar hakkında bilgilendirilmesi sağlanmıştır. Projede aynı zamanda Zeytinburnu ve Bağcılar ilçesinde görev yapan tüm Rehber öğretmenler 6 gün süren geniş kapsamlı eğitim almıştır.

Zeytinburnu Belediyesine bağlı Aile Kadın Destekleme Merkezinin içinde risk altındaki çocuklar için destek ofisi kurularak projenin ailelere, çocuklara ve öğretmenlere yönelik çalışmaları bu merkezden yönetilmiştir. Proje kapsamında “Farkındalık Çalışmaları”, “Veli Semineri”, “Sokak Etkinlikleri”, “Babama Mektup”, “Okul Yöneticilerine Seminerler”, “Bilgi Evleri Seminerleri”, “Cami Görevlilerine Seminerler” şeklinde etkinlikler de düzenlenerek çocukların okul terklerinin önüne geçilmesi konusunda etkin çalışmalar gerçekleştirilmiştir.

Oluşturulma Tarihi : 10.10.2014