YILDIZ GENÇLER PROJESİ

Proje Yılı

2014

Proje Süresi

12 Ay

Hibe Desteği

İstanbul Kalkınma Ajansı

Proje Bütçesi

1.035.582,79 TL

Hibe Oranı

%90

Proje Lideri

Bağcılar Belediyesi

Paydaşlar

Bağcılar Kaymakamlığı, Bağcılar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

İçerik

Gençlerin mevcut potansiyellerini desteklemek suretiyle toplum içerisinde aktif bireyler olarak yer almalarını ve yerelden genele toplum için faydalı insan olarak yetişmelerine katkı sağlamak amacıyla “Yıldız Gençler Projesi” gerçekleştirilmiştir.

Proje, Bağcılar’da yaşayan tüm gençlere hizmet vermek üzere kurulan Bağcılar Gençlik Merkezi binasında faaliyete geçirilerek gençlere yönelik 12 aylık süreyi kapsayan birçok faaliyet ile donatılmıştır. Proje kapsamında müzik, resim, el sanatları, robotik, maket uçak, fen bilimleri, fotoğrafçılık, astronomi gibi farklı konuları kapsayan 16 atölye kurularak gençlerin istifadesine sunulmuştur. Projede, gençlerin kendi fikirlerini projelendirebilmelerini sağlamak adına Proje Döngüsü Eğitimleri verilmiştir. Aynı şekilde girişimci gençlere destek olmak adına proje süresince girişimcilik eğitimleri verilerek iş hayatına atılmak isteyen gençlere destek olunmuştur. Gençlerin sınav öncesi kaygılarını azaltmak ve sosyal yaşamlarında yaşadıkları sorunlara çözüm bulmalarına yardımcı olmak için proje kapsamında aynı zamanda psikolojik danışmanlık birimi de kurularak gençlerin istifadesine sunulmuştur.

Projede, atölye çalışmaları ve eğitimler dışında gençlerin sağlıklı bir tarih bilincine sahip olmaları adına tarihi yerlere gezi ve yerinde tarih anlatımları etkinlikleri de gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda spor, zekâ oyunları gibi aktivitelerle gençlerin sosyalleşmelerine de önemli katkılar sağlanmıştır. Proje “Bağcılar Gençlik Merkezi” ismi ile ilk kurulan sistem ve model üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

Oluşturulma Tarihi : 21.11.2017