BİTKİSEL ATIK YAĞLARIN GERİ DÖNÜŞÜMÜ
YAĞ ATIKLARINIZ İÇİN 410 06 00 telefon numarasından 
yada
http://www.bagcilar.bel.tr/talep (kurumsal internet sitesi) üzerinden [yağ atık] başvurunuzu alıyoruz.

 Not: Yağ atıklarınız minimum (en az) 5 Kg olmalıdır.

______________________________________________________________________________

 

 

Ülkemizde her yıl yaklaşık olarak 1,5 Milyon Ton Bitkisel Yağ tüketilmektedir. Özellikle kızartma işlemlerinden sonra 350 Bin Ton civarında kızartmalık atık bitkisel yağ oluştuğu tahmin edilmektedir.

 


   


1 litre Bitkisel Atık Yağ 1.000.000 litre içme suyun kirlenmesine, kanalizasyona döküldüğünde ise kanalizasyon hatlarında büyük ölçüde zarara sebebiyet  vermektedir. En belirgin zararlarından birisi de kanal çaplarının daralmasına bağlı olarak tıkanmalara neden olmaktadır.

 

Atık yağların kaynakta azaltılması ve geri kazanılması esastır. Kullanılmış kızartmalık yağların doğrudan veya dolaylı olarak yemeklik yağlara, ham yağlara, mineral yağlara karıştırılması ve doğrudan yakıt olarak kullanılması yasaktır.
Kullanılmış kızartmalık yağların canlılar üzerindeki olumsuz etkileri dolayısıyla yem ve sabun sanayinde kullanılması ilgili kurumların da işbirliği ile yasaklanmıştır.

Bu durumda kullanılmış kızartmalık yağlar yaygın olarak sadece Biyoelektrik üretiminde kullanılabilir.

 


Alıcı ortama verilmeyip değerlendirmeye tabi tutulduğunda çevre dostu yakıt olan biyoelektrik yakıt elde edilmektedir. Bu doğrultuda Bitkisel Atık Yağların doğaya verdiği zararları bertaraf etmek ve biyoelektrik yakıtı elde etmek amacıyla müdürlük olarak çalışmalara hız verilmiştir. Bu konuda yapılan çalışmalar sonucunda ilçemizdeki tüm tabldotlara tebligat yapılmış olup yıllık bitkisel atık yağ sözleşmesi yapmaları sağlanmıştır. Diğer işletmelere de tebligatlarımız devam etmektedir. Hanelerden toplanması konusundaki çalışmalarımız proje aşamasında olup en kısa zamanda başlatılacaktır.

19/04/2008 tarihli ve 25791 sayılı Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliğine göre İlçemizde bulunan Kullanılmış Kızartmalık Yağ Üreten Tesisler (Yemek Üretim Fabrikaları, Tabldot, Büyük İşletmelerin yemekhaneleri, Lokantalar,  Tatlı imalathaneleri), bu yağların toplanması için lisanslı geri kazanım tesisleriyle veya toplayıcılarla yıllık sözleşme yapmakla yükümlüdürler. Bu yağların ücretsiz olarak geri kazanımcıya veya toplayıcılara teslim edilmesi esastır.

 


KULLANILMIŞ KIZARTMALIK YAĞLARI TAŞIMA LİSANSLI ANLAŞMALI FİRMAMIZ.

KOLZA BİODİZEL YAKIT VE PETROL ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş

Tuzla Kimyacılar Organize Sanayi Bölgesi Melek Aras Bulvarı Aromatik Cad. No:31 Tepeören-TUZLA /İSTANBUL

Tel: (0216 593 24 90)

Oluşturulma Tarihi : 20.12.2019