BAĞIMLILIKLA MÜCADELEDE İŞBİRLİĞİ ŞART
TBMM Madde Bağımlılığı Araştırma Komisyonu İstişare Toplantısı'nda ülkemizdeki uyuşturucu sorunu masaya yatırıldı. Toplantıda madde bağımlılığının büyük bir sorun haline geldiğinin altı çizilirken, bu konuda tüm kurum ve kuruluşların işbirliği yapması gerektiği vurgulandı.

TBMM Madde Bağımlılığı Araştırma Komisyonu İstişare Toplantısı Sarayburnu Sepetçiler Kasrı’nda düzenlendi.

Programın açılışında konuşan Komisyon Başkanı ve AK Parti Mersin Milletvekili Yılmaz Tezcan, 7'si AK Parti'den, 3'ü CHP'den, biri MHP'den ve biri de HDP'den olmak üzere 12 milletvekilinden oluşan komisyonun 10 Ocak'ta çalışmalarına başladığını, çeşitli toplantılar ve ziyaretler gerçekleştirdiklerini söyledi.Komisyonun 10 Nisan'da çalışmalarını tamamlayacağını ifade eden Tezcan, yapılan çalışmalar ve görüşmeler neticesinde hazırlanan raporun Meclis Başkanlığına sunulacağını, TBMM üyeleri ve kamuoyuyla paylaşılacağını belirtti. AK Parti Kilis Milletvekili Hilmi Dülger ise ülkemizin çok büyük bir sorunla karşı karşıya bulunduğunu ifade etti. Dülger, "Sorun terörden daha büyük. Bu terörü yeneceğiz. Bu sorun Alman testeresi gibi. Giderken de ve gelirken de kesiyor. Bu sorun teröre de maddi kaynak oluyor, beşer kaynağımızı yok ediyor" dedi. CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner ise toplumun tamamını ilgilendiren bu soruna karşı tüm birimlerin bir araya gelmesinin önemli olduğunu kaydetti. İl Vali Yardımcısı Ahmet Önal da bağımlılık ve uyuşturucu ile mücadele konusunda yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

"UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE MÜŞTEREK PROJELERİ HİZMETE SUNUYORUZ"

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ise yerel yönetim olarak bir çok alanda olduğu gibi bu sorunla ilgili de önemli çalışmalarda bulunduklarını ifade etti. Tüm kurum ve kuruluşlarla birlikte müşterek projeleri hizmete sunduklarını anlatan Çağırıcı, "Üniversitelerin, STK'ların ve diğer kurum ve kuruluşların projelerine maddi destek sağlıyoruz" diye konuştu. Uyuşturucu sorununun kendi çapında halledilecek bir konu olmadığının altını çizen Çağırıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Madde bağımlılığı ulusal bir meseledir. Uyuşturucu şebekeleri gençleri zehirlemektedir. Bu konuyla alakalı olarak dernek, vakıf, cami ve okullarımızla işbirliği içerisinde çalışmalıyız. Herkes kendine göre çalışma yapıyor ancak arzu edilen sonuca ulaşamıyoruz. Çünkü bağımlılar her türlü uyuşturucuya çok rahat ulaşabiliyor. Öncelikli olarak bunun yasal dayanağının sağlam temele oturtulması lazım"

"AİLELERE DE GÖREV DÜŞÜYOR"

Uyuşturucu ile mücadelede ailelere de görevler düştüğünü ifade eden Çağırıcı, uyuşturucu kullanan kişilerin bir süre sonra satıcı olabildiğine dikkat çekti. Gençlerin okul dışındaki vakitlerini en iyi şekilde değerlendirmesine yönelik projeleri hizmete sunmaya devam ettiklerini de hatırlatan Çağırıcı, sözlerini şöyle tamamladı:
"Son bir yıl içerisinde ilçemizde 7 halı saha ile 16 kapalı spor salonunu hizmete sunduk. Gençlerimizin yoğun ilgisi bizleri heyecanlandırıyor. Ayrıca 6 adet kapalı yüzme havuzu yaptık" Yıllar önce Yeni Bir Ben Bağımlılık Koordinasyon Merkezi'ni kurduklarını da hatırlatan Çağırıcı, 6 yıldır Bağcılar Devlet Hastanesi ile çalıştıklarını ve 1 yılda 306 kişiyle ilgilendiklerini, 2269 kişiye de terapi uygulandığını kaydetti.

"YAPILACAK ÇOK İŞ VAR"

Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz ise yaptıkları faaliyetlerle ilgili olarak Komisyon'a detaylı sunum yaptıklarını belirtti. Yılmaz, "Yapılacak çok iş var. Sivil toplum kurulularının bu mücadele içinde rollerinin artırılmasını ve geliştirilmesini önemsiyoruz" diye konuştu.
Toplantıya katılan Belediye Başkanları, üniversite öğretim üyeleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, STK temsilcileri, sanat ve spor camiasının tanınmış isimleri de görüş ve düşüncelerini paylaştılar.

Oluşturulma Tarihi : 08.04.2018