KULÜPLERİMİZİ TANIYALIM

BİLGİ EVİ KULÜPLERİMİZİ TANIYALIM

 Öğrencilerin Bilgi Evleri’ni çok sevmelerinin sebeplerinden biri de Bilgi Evi Kulüpleri…  Bu kulüp çalışmalarıyla öğrenciler hem takım çalışmasını öğreniyor hem de kültürel etkinliklere katılarak, kişisel gelişimine katkı sağlıyor.

 52 farklı kulüp  çalışması ile Bilgi Evleri, öğrencilerine zenginlik katıyor.

1. Görgü ve Nezaket Kuralları (Adab-ı Muaşeret) Kulübü:
Toplumun temelini oluşturan insan, yaradılışı gereği sosyalleşmek zorundadır. Eğitimsiz insanlar topluma hiçbir fayda veremeyeceği gibi bilakis toplumu zarara uğratır. Nezaket, kendimize ve karşımızdaki insanlara saygımızı gösterir. Adab-ı muaşeret de toplumda daha huzurlu ve saygılı yaşamamız için önemlidir.
Bu bilinçle kurduğumuz Adab-ı Muaşeret Kulübümüz ile çocuklarımıza aile, çevre ve toplum içinde nasıl davranmaları gerektiğini öğretiyoruz.


2. Botanik Kulübü:
Toprak, insanın negatif enerjisini alır. Toprak, can verir. Bitkilerin bir tohumken nasıl sebzeye dönüştüğünü anbean görebilen çocuklarımız bu kulübü çok seviyor. Çocuklarımıza çevre bilinci aşılamak amacıyla kurduğumuz kulübümüzde, öğrencilerimiz bitkileri tanıyor, bu bitkilerin gelişim aşamalarını uygulamalı olarak görüyor. Bitkilerin bakımlarını üstlenerek bir canlıyı yaşatmanın keyfine varıyorlar.


3. Bağlama Kulübü:
Müzik ruhun gıdasıdır” sözünden hareketle, Bağlama Kulübümüzde öğrencilerimize yeteneklerini keşfetme imkanı sunuyoruz. Unutulmayan türkülerimizle aslında kültürümüzü kuşaktan kuşağa aktarmayı da sağlıyoruz. Bir müzik aletini tanımanın, öğrenmenin ve sevmenin sabırdan geçtiğini çocuklarımıza öğretiyoruz. Ayrıca bu kulübümüzde eğitim alan çocuklarımızın; 23 Nisan, 19 Mayıs, 29 Ekim gibi özel günlerimizde sahne alıp becerilerini sergileme imkanı buluyor. Böylece çocuklarımızkendilerine daha çok güvenen bireyler haline geliyor.

4. Belgesel Kulübü:
İnsanlar, geçmişten günümüze canlı cansız tüm varlıkların varoluş sürecini merak etmiştir. İnsanların ve diğer canlıların yaşamları ve bir kültürün nasıl yerleştiği detaylı bir şekilde belgesellerde anlatılıyor. Biz de Belgesel Kulübümüz ile çocuklarımızın merakını görsel olarak gideriyor ve onların doğru bilgilerle aydınlanmasını sağlıyoruz.

5. Bilişim Kulübü:
Teknoloji üzerine kurulu olan günümüz dünyasında çağı yakalamak adına açtığımız bilişim kulübünde çocuklarımız Windows işletim sistemini, resim programlarını ve ofis programlarını öğreniyor. Bilgisayar kullanmanın keyfine varıyor. Belki de geleceğin bilgisayar mühendislerinin ilk eğitimini bizler veriyoruz. Bilişim kulübümüz ile bilgisayarı yakından tanıyan çocuklar, teknoloji ile erken yaşta tanışıp ilerleyen zamanda bunu artı olarak kullanacakları bir imkanı yakalıyor.

6. Bir Kelime Bir İşlem Kulübü:
Çocuklarımızın fiziksel gelişiminin yanında zihinsel gelişimlerinin de hedeflendiği bu kulübümüzde, karmaşık rakamlar ve karmaşık harflerle pratik işlem yapılıyor. Çocuklara yaşamlarında karşılaştıkları karmaşık görünen sorunları pratik ve hızlı çözebilme yetisi kazandırmak amacıyla başlattığımız kulüp faaliyetimiz, çocuklara zamanlarını eğlenceli geçirme fırsatı veriyor. Yeni kelimeleri öğrenme ve zekalarını pratik kullanmanın yanında arkadaşları ile birlikte faaliyet gerçekleştirmek onları daha da mutlu ediyor.


7. Dans  Kulübü:
İnsanlar içindeki enerjiyi bir şekilde atmanın türlü yollarını aramış ve bulmuştur. Bunlardan en etkili olanları da danstır. Tabii, insanlara baktığımızda en enerji dolu olan da çocuklardır. Öğrencilerimizin öğretmenleriyle birlikte belirledikleri koreografilerle oluşturulan dans çalışmaları belirli zamanlarda gerçekleşen programlarda sahneleniyor. Bilgi Evi öğrencileri özellikle Hint ve İspanyol danslarına oldukça ilgi gösteriyor.

 8. Dil ve Yazı Kulübü:

" Dil yok olursa millet yok olur."

Kulübümüzde öğrencilerimize, dilimizde yaşamaya devam eden kökeni yerli ve yabancı kelimelerin, anlamlarının, kullanıldığı yerlerin ve şekillerin eğlenceli bir şekilde öğretiyoruz. Böylelikle öğrencilerimiz ana dilimizin güzelliklerinin ve zenginliğinin bilincine varıyor.

 9.Drama Kulübü:

Haydi sahneye! Drama Kulübümüz, çocuklara özgüven ve vücut dilini kullanarak kendilerini ifade etme becerilerini aşılayabildiğimiz etkili bir kulüptür.  Bu kulübümüzde, öğrencilerimiz aynı zamanda sahne korkularını da yenerek, eğlenerek üretmenin keyfine varıyorlar. Hislerini ifade etmenin en güzel yollarından biri olan drama eğitimi ile çocuklar kendilerini gösteriyor.

10. Dua Kulübü:

Dua zikirdir, ibadettir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v): “Dua ibadetin özüdür” buyurmuştur. Bu bilinçle Bilgi Evlerimizde; tövbe, yemek duası, ezan duası gibi dualarımızı öğrencilerimize öğretiyoruz. Tuvalete girme duası, evden çıkarken okunacak dua, ders çalışmaya başlarken okunacak dualar gibi. Günlük hayatta sıkça okumamız gereken dualarımızı çocuklarımıza öğretiyoruz. Çocuk yaşta öğrenilen bu dualar hayat boyu kalıcı oluyor. Çocukların hayatına dualardan oluşan sağlam temeller atmayı hedefleyerek kulüp faaliyetlerimize devam ediyoruz.

11. El Sanatları Kulübü:

Milli kültürümüzün önemli öğelerinden olan el sanatları ve çocuklarımızın emekleriyle oluşturdukları birbirinden güzel eserler,  belirli zamanlarda açılan sergilerde Bağcılar halkıyla buluşuyor. Bilgi Evi öğrencilerimiz, geçmişten geleceğe yaşayan ve yaşatılan kültürümüzü tanıdıkları gibi, küçük yaşta minik elleri ile yaptıkları eserlerin sergilenme heyecanını da yaşıyorlar. 

12. Esma-ül Hüsna Kulübü:

Biz Bilgi Evleri olarak çocuklarımızı temiz bir fıtrat üzere yetiştirebilmek için temellerine sağlam tohumlar atmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Bu işe de elbette bizi yaratmış ve rahmetiyle kuşatmış olan Yüce Yaratıcımız’ı tanıtmakla başlamak en doğru yol olacaktır diye düşündük ve bu kulübümüzü oluşturduk. Allah’ın güzel isimlerini tanıyan öğrencilerimiz, anlamlarını da öğrenerek Rabbimizin nasıl merhamet ve kudret sahibi olduğunu da kavramış oluyor.

13. Fen ve Teknoloji Kulübü:

Bu kulübümüzde öğrencilerimiz, çevresinde görmüş olduğu varlıkları ve doğa olaylarını sistemli bir şekilde incelemeyi, elde ettiği sonuçları analiz etmeyi öğreniyor. Ayrıca deneysel faaliyetlerle olayları birebir yaşama imkanı buluyorlar. Günümüz teknolojisini de kullanarak henüz gözlenmemiş olaylara değişik bakış açıları getiren Bilgi Evi öğrencilerimiz, Fen ve Teknoloji Kulübü’nde yeteneklerini ortaya koyarken bilime her gün bir adım daha yaklaşıyorlar.

14. Folyo Kabartma Kulübü:

Folyo Kabartma ise alüminyum folyo üzerine yapılan kabartma işlemi ile süsleme sanatıdır. Uygulanan bir dizi işlem sonucunda oldukça hoş ürünler ortaya çıkıyor. El becerini geliştirmek, keyifli zaman geçirmek isteyen öğrencilerimiz soluğu bu kulübümüzde alıyor. Oldukça güzel eserleri ortaya koyan öğrencilerimiz geleceğin sanatçı adayları arasında yer alıyor.

15. Fotoğrafçılık Kulübü:

An’ı Yakala!

Fotoğraf, çocuklarımızın hayal dünyalarını, fikir ve düşünce yapılarını geliştirmek için kullanılan çok önemli bir ifade aracı. Öğrencilerimiz çektikleri fotoğraflar ile kendilerini farklı bir bakış açısıyla anlatıyor. Hayatın güzelliklerini görüp, onu dondurup, tüm insanlara gösterme imkanı buluyor. Baş boşluğu, bakış boşluğu, ters ışık gibi birçok tekniği öğrenen Bilgi Evi öğrencilerimiz, fotoğrafa erken yaşta başladıklarından daima detayları yakalayacak bir kabiliyete sahip oluyorlar.

 16. Geri Dönüşüm Kulübü:

Teknolojik gelişmelere bağlı olarak artan atık malzemelerin çevreye zarar vermesini engellemek ve bu malzemelerden göze hitap edici yeni ürünler ortaya koymak amacıyla oluşturulmuş bir kulüp faaliyetidir. Zaman zaman açılan sergiler ile de çalışmalarımızı sunuluyor.

17. Geri Dönüşüm (Defile) Kulübü:

Kullanılabilir malzemeleri çöpe atmak yerine öğrenciler tarafından birbirinden farklı kıyafet ve aksesuarların oluşturulduğu bireysel ya da grup çalışması şeklinde gerçekleşen bir kulüp faaliyetidir. Hayal et ve yap. İşte bu kadar basit. Tasarladıkları aksesuarları gerçekleştiren Bilgi Evi öğrencilerimizin de keyfine diyecek yok.

18. Gezi İnceleme ve Tarih Kulübü:

“Geçmişi bilmeyen bir toplumun geleceği olmaz” anlayışı doğrultusunda; Bilgi Evleri olarak öğrencilerimize tarih bilinci aşılamak ve onların görerek öğrenmelerini sağlamak amacıyla belirli aralıklarla farklı alanlarda geziler düzenliyoruz. Görerek, dinleyerek daha kalıcı bir şekilde öğrenen öğrencilerimiz, tarihi yaşayacakları yerlerde bulununca milli ve manevi değerlerini de iliklerine kadar hissetmiş oluyorlar.

19 . Gitar Kulübü:

Bilgi Evleri öğrencilerimiz için açılan diğer bir müzik kulübümüz de Gitar Kulübü. Dede Efendi'den Beethoven'a kadar geniş bir repertuarla yaptığımız çalışmalarımızda çocuklarımızın kariyer ve eğitim planlarına katkıda bulunuyoruz. Onlara kendilerini müzikle anlatma fırsatı sunuyoruz. Tellere dokundukça çıkardıkları tınılar onların hayatta neleri başarabileceklerini de öğretmiş oluyor.

20. Halk Oyunları Kulübü:

Kültür, insanları bir arada tutar. Dünyanın en geniş kültür mozaiğine sahip olan ve 72 milleti bağrında yaşatan Anadolu coğrafyasının folklorik özelliklerinin bir yansıması olan halk oyunlarını, çocuklarımıza öğretmektir amacımız. Kültürümüzün canlılığını kaybetmeden gelecek nesillere aktarılmasını sağlarken, öğrencilerimize belki de hiç tanımadıkları bilmedikleri yörelerin kültürünü ve folklorik özelliklerini de öğretmiş oluyoruz.

21. Hadis ve İlmihal Kulübü:

Peygamberimiz, bizim yaşam rehberimizdir. Onun hayatına bakarak dünyada yol haritamızı çizebiliriz. Peygamber Efendimizin sözleri olan hadisler ise bize nasıl davranmamız gerektiğini öğretir. Biz de bunun bilinci ile Hadis ve İlmihal Kulübü’nü oluşturduk. Kulübümüzde; dinimizin temel bilgilerini öğretiyor, Peygamber Efendimizin sözlerinden örnekleri uygulamalı olarak anlatılıyor, oyunlar ve yarışmalar ile de çalışmaları destekliyoruz. Böylece akılda kalıcı bir uygulama gerçekleştiriyoruz.

22. Hızlı Okuma Kulübü:

Eğitim ilk insanla başlar. Eğitimin temeli Yüce Kitabımızda buyrulduğu gibi okumaktır. İlkokuldan beri yanlış metotlarla öğrendiğimiz okuma alışkanlıklarımızı değiştirmek ve bu alışkanlığı sevimli bir eyleme dönüştürebilmek için Hızlı Okuma Kulübümüzü öğrencilerimizle buluşturduk. Öğrencilerimiz bu kulüple hem hızlı hem de doğru okuma yöntemini öğreniyor ve zekalarını geliştiriyor.

23. Hikaye Tahlili Kulübü:

 Kimler hikaye kahramanı veya yazar olmak ister?

Sorumuzun cevabı bu kulüpte arkadaşlar. Kulübümüzde; ilgimizi çeken hikaye kitaplarını okuyor sonra da arkadaşlarımıza anlatıyoruz. Hikayemizin beğendiğimiz ya da beğenmediğimiz yönlerini tartışıp, bu kitabın yazarı ben olsaydım diyerek kalemlerimizi alıyoruz... Böylece geleceğin yazarları olmak için ilk adımlarımızı atmış oluyoruz. Okumayı ve yazmayı seven öğrencilerimiz bu kulüp ile oldukça ilgili.

24. İlahi Kulübü:

İlahiler, Allah'ı övmek, O'na dua etmek ve en büyük aşkın Allah aşkı olduğunu belirtmek amacıyla yazılmış, bestelenip belirli makamlarla okunan sözlü dini eserlerdir...

İlahi Kulübümüze katılan öğrencilerimiz, çeşitli ilahileri öğrenerek, belirli gün ve haftalar için hazırladığımız programlarda öğrendiklerini sergiliyor ve büyük bir beğeni topluyor.

 25. İlk Yardım Kulübü:

 "İlk yardım hayat kurtarır. "

İlk yardım kulübümüzde çocuklarımıza yaşanacak olası bir kazada, sağlık ekipleri olar yerine gelene kadar, yaralıya nasıl müdahale etmeleri gerektiği öğretiliyor. Bilgi evi çocukları artık kazalardan korkmuyor çünkü onlara karşı nasıl tedbirler almaları gerektiğini biliyor.

26. İngilizce Koro Kulübü:

Öğrencilerimizin İngilizce kelime haznelerini artırmak ve telaffuz yeteneklerini geliştirmek amacıyla oluşturduğumuz kulübümüzde şarkı söyleyerek yeni bir dil öğrenirken bir yandan da edindikleri bilgilerin eğlenerek kalıcı hale gelmesini sağlıyoruz. Ritmik hafıza yöntemi ile öğrencilerimiz İngilizce’yi daha kolay öğreniyor.

27. Kağıt Kıvırma (Quilling) Kulübü:

 Quillingin diğer adı kağıt telkaridir. Rengarenk, düz ve uzun kesilmiş, şeritlerin sarılarak şekil verilerek yapılan birbirinden güzel tasarımlar harika tablolara dönüşüyor. Renkli kağıtlarla oluşturulan şeritleri kullanarak farklı eserler ortaya koyduğumuz kulübümüzde yaptığımız çalışmalar, Bilgi Evlerimizde ya da genel sergilerimizde meraklılarıyla buluşuyor.

28.  Kelime Oyunları Kulübü:

Bu kulübümüz; Türkçe öğretmenlerimizin kelimeler üzerine oyunlar oynatıp öğrencilerimizin hem kelime dağarcıklarını genişletmeyi hem de hafızalarını kuvvetlendirmeyi amaçladıkları bir kulüptür. Kelime Oyunları Kulübümüzde öğrencilerimiz çok eğlenceli vakitler geçirirler.

29.  Kaligrafi (Resimli Yazı) Kulübü:

Kaligrafi, öğrenmesi uzun süren ancak öğrenildikten sonra hayat boyu fayda sağlayacak bir sanat dalı. Öğrencilerimizin alışılagelmiş yazı yazma biçiminden çıkıp; yazı yazmayı kendi hayal dünyasında oluşturduğu şekil ve biçimlerle yeniden ifade etmesini sağladığımız kulübümüzde, güzel yazı yazmanın önemini de anlatmış oluyoruz.

30.  Kariyer Kulübü:

Bilgi Evi öğrencilerimiz çok şanslı!

Çünkü kendilerine sunulan birçok kulüp faaliyetinin yanında bir de Kariyer Kulübümüz var ki burada çocuklarımız merak ettikleri dönemin popüler isimlerini, yazarları, şairleri yakından tanıma fırsatı buluyor. Kişilerle ve onların yaptığı işlerle ilgili ne merak ediyorlarsa sorma şansını yakalıyor. Soruları birinci ağızdan cevaplanan öğrencilerimizin kulübümüze gösterdikleri ilgi kayda değer.

31.  Karikatür Kulübü:

Bazen sayfalarca yazının anlatamadığını tek bir görüntü anlatabilir. Bir karikatürün sayfalarca yazıya bedel olduğuna şahit olduğumuz çok olmuştur. Öğrencilerimizin  doğuştan gelen mizahi yeteneklerini görsel olarak ifade etmelerini amaçlayan hem eğitici hem eğlendirici kulübümüz sayesinde geleceğin karikatüristlerini bugünden yetiştiriyoruz.

 32. Kıssadan Hisse:

Geçmiş yaşantılardan ders çıkarmak geleceği daha sağlam temeller üzerine kurabilmeyi sağlar.  Bizden önce insanlığa ışık tutan, yolumuzu aydınlatan, bizi cehaletimizin karanlığında boğulmaktan kurtaran nice hayatlar yaşanmıştır. Bu hayatları kendimize rehber edinmek onların doğrularını yaşayıp yanlışlarından uzak durmak,  hayatlarımızı tekin, tehlikesiz bir şekilde yaşamamıza yardımcı olacaktır.

 33.  Kitap Okuma Kulübü:

Okumak ufkumuza yeni pencereler açabilmenin en etkili yoludur. Kitap, içine girildikçe büyülü bir dünyanın kapılarını açar bize. Okumakla sadece bilgi edinmez insan, aynı zamanda hayal dünyasının o inanılmaz çekiciliğine kapılır. Kulübümüzde, öğrencilerimizi yaşadıkları bu hızlı dünyadan bir parça çekip almayı, onları ufuklarının sınırlarına götürebilmeyi amaçladığımız çocuklarımıza, kitapların kendine has kokularını içlerine çekme imkanı sunuyoruz.

34.  Mangala Kulübü:

Eski ve keyifli oyunlarımızdan biri olan Mangala oyununu yeniden canlandırıyoruz. Mangala oyununu Bilgi Evi öğrencilerimize öğretiyor, onları, hem zekalarını geliştirecek hem de güzel vakit geçirmelerini sağlayacak bir oyun ile eğitiyoruz. Mangala; Osmanlı Satrancı olarak da biliniyor. Kulübümüz sayesinde çocuklarımızı sanal dünyadan kurtarıp gerçek dünyanın gerçek oyunları ile de tanıştırmış oluyoruz.

35. Matematik ve Zeka Oyunları Kulübü:

Çocuklarımızın önyargı ile yaklaştıkları matematiği, onlara sevdirmek amacı ile açtığımız kulübümüzle, öğrencilerimizin analitik düşünme yeteneklerini ortaya çıkararak matematiğin gizemli dünyasının farkına varmalarını sağlıyoruz. Kulübümüzde zeka oyunlarının oynanması, bulmacaların çözümü, matematiksel zekayı güçlendirmekle birlikte ünlü matematikçilerin hayatlarının araştırılması çocuklarımızın genel kültürüne katkı sağlıyor.

36.  Masa Tenisi Kulübü:

Öğrencilerimizin en çok ilgisini çeken kulüplerimizden biri  masa tenisi. Masa Tenisi Kulübümüz; yoğun ders temposu sonrasında öğrencilerimizi hem zihinsel hem de bedensel yönden rahatlatıyor. Ayrıca yıl içerisinde düzenlediğimiz Bilgi Evleri arası yapılan ödüllü turnuvalarla masa tenisini daha cazip hale getiriyoruz.

37.  Mehter Kulübü:

Osmanlı Yeniçeri Askeri Bandosu diye adlandırılan Mehter, dünyanın en eski askeri bandolarındandır. Çocuklarımıza tarih bilinci kazandırmak, o dönemde askerlerimizin yaşadıklarını hissettirmek ve geçmişimize kısa bir yolculuk yapmak için açılmış kulübümüz yoğun ilgi görüyor. Mehter Kulübümüz, İstanbul içinde, yurt genelinde hatta yurt dışında birçok başarıya imza atıyor.

38. Münazara Kulübü:

Münazara kulübümüzde çocuklarımıza araştırarak bilgi sahibi olmayı, hakkında bilgi sahibi oldukları şeyler üzerinde düşünebilmeyi, bunlarla ilgili fikir sahibi olabilmeyi ve fikir sahibi oldukları şeyleri savunabilmeyi öğretiyoruz. Münazara kulübü öğrencilerimiz  burada, bilginin sonsuz bir umman olduğunun farkına varıyor ve biliyorlar ki ilimsiz fikir sahibi olmaktan daha tehlikeli bir şey yok. 

 39. Origami Kulübü:

Origami Kulübümüz öğrencilerimizin grup çalışmaları yapabilme, yardımlaşma ve paylaşma davranışları kazanabilme, yeni fikirler bulup verilen aşamaları takip ederek el göz koordinasyonu sayesinde kağıtlardan yeni bir ürün ortaya koyarak bunları bizlere sergileme imkanı sunuyor.

40.  Oyun Kulübü:

Oyun bilindiği gibi sadece eğlence amaçlı değildir. Oyun Kulübümüz ile çocuklarımızın fiziksel ve psikomotor gelişim alanlarını desteklemenin yanında arkadaşlık duygularını geliştirmeyi, beraber hareket etmeyi, paylaşmayı, zihinsel gelişimlerini ve problemleri çok boyutlu çözme yeteneklerini geliştiriyoruz.

41.  Osmanlıca Kulübü:

Köküne bağlı olmayan ağaç, hafif bir rüzgarda yerinden sökülür, savrulur gider. Engin bir geçmişe sahip olan milletimize tarih bilincini aşılanmak biz eğitimcilerin temel görevidir. Sorumluluğumuzun bilinciyle açmış olduğumuz Osmanlıca Kulübü’nde öğrencilerimize, atalarımızın 700 yıl boyunca kullandığı Arap alfabesini, bu harflerin kelime içerisindeki yazılış ve okunuşlarını öğretiyoruz. Çocuklarımızın Osmanlıca kulübüne gösterdikleri ilgi geçmişine bağlı bir nesil yetiştiğinin habercisidir.

42. Proje Kulübü:

Öğrencilerimizin hayal gücünü geliştirmek,  tasarladıkları fikirleri öğretmenlerimizin rehberliğinde kurulan gruplarla hayata geçirmeleri için oluşturulmuş bir kulüptür. Hazırlanan projelerle farklı etkinliklerde yer almak ise bir diğer amacımızdır.

 43. Resfebe Kulübü:

Görselliğin ve yaratıcı zekanın ön planda tutulduğu en etkili ve eğlenceli akıl oyunlarından biridir. Amaç; resimlerdeki ögeleri birleştirerek anlatılmak istenen kelimeleri bulmaktır. Analitik düşünme, farklı bakış açıları kazanma, ilgi ve yetenekleri keşfetme, kelime dağarcığını zenginleştirme olanağı sunar. Resfebeyi çözmek için verilenlerin şekline, büyüklüğüne, rengine, eş anlamlılarına dikkat etmek gerekir. Oldukça keyifli olan Resfebe Kulübü eğlenceye ve zekanızı ölçmeye hazır. Siz de hazır mısınız?

44.  Resim Kulübü:

Resim, insanın duygusal dünyasını ön plana çıkarır. Hislerimiz, çizdiğimiz resimlere yansır. Soyut kavramları somutlaştırmamızı sağlayan Resim Kulübümüz ile çocuklarımızın rengarenk hayal dünyasını bembeyaz sayfalarda yaşatmayı, onları kalıcı hale getirmeyi amaçlıyoruz.

45.  Ritim Kulübü:

Tabiatta her nesnenin bir ritmi vardır. Kuş cıvıltılarından tutun da adım atarken ayakkabımızın çıkardığı sese kadar her şeyin ama her şeyin... yeter ki kendimizi onun ahengine teslim edelim, onu ruhumuzda duyabilelim.  Biz biliyoruz ki ritim enstrümanlarını dinleme alışkanlığı insan üzerinde oldukça olumlu etkiler bırakıyor. Sosyalleşme, disiplin ve özgüven, zihin–kas uyumu bunlardan sadece bir kaçı. Bilgi Evleri olarak çocuklarımızın eğitime ciddi katkı sağlayacak olan külübümüzde; darbuka, def, davul gibi müzik aletlerini kullanıyor, öğrencilerimizle beraber müzik parçaları oluşturuyoruz.

46. Satranç Kulübü:

Kraliyet oyunu olarak da bilinen satranç, günümüzde ilköğretimden ortaöğretime kadar tüm öğrencilerin yoğun olarak ilgisini çeken bir zeka oyunudur. Çocuklarımızı eğlendirmenin yanında onların çok yönlü düşünce gücünü geliştirmelerini arzu ediyoruz. Oyunda bir sonraki hamleyi görmeden tahmin edebilmelerini, ayrıca günlük hayatta karşılaştıkları problemleri çözme yeteneklerini geliştirerek okul başarılarının artmasını hedefliyoruz.

47. Semazen Kulübü:

Semazenin sağ eli göğe açılır, sol eli yere bakar. Yani sağ eli Hakk’tan alır, sol eli halka verir. Semazen bunu boynunu bükerek yapar ki Allah' a ulaşmış olmanın mütevaziliğini anlatır bu eylem. Biz, Bilgi Evleri çocuklarımıza sema dersleri verirken aynı zamanda tevazuyu ruhlarına işlemeyi hedefliyoruz. Yetiştirdiğimiz minik semazenlerimizin gelecek nesillerin  ruh alemlerine birer mum yakacak seviyeye gelmelerini murad ediyoruz.

48. Sinema Kulübü:

Yaşanmış veya yaşanma olasılığı yüksek olayların konu alındığı film ve çizgi filmler, öğrencilerimizin üzerinde olumlu bir etki bırakıyor. Hayatı anlamak ve görsel anlatımlarla dersler çıkarmak için oldukça etkili olan Sinema Kulübümüzde birbirinden güzel filmlerin gösterimini sağlıyoruz. Böylelikle çocuklarımız sanatla iç içe bir hayata adım atmış oluyor.

49. Şiir Kulübü:

Güzel şiir yazmak gibi şiiri güzel okumak da yetenek işidir. İşte biz bu kulüpte, öğrencilerimizin şair ruhlarını, yeteneklerini keşfetmelerini ve bunu geliştirmelerini hedefliyoruz. Fon müzikleri eşliğinde bir şiir nasıl okunur, nasıl hissedilir ve hissettirilir sorularının cevaplarını beraber bulmaya çalışıyoruz.

 50. Tasavvuf Korosu Kulübü:

Tasavvuf; kalbi saf yapmak, kötü huylardan temizlemek ve iyi huylarla doldurmak demektir. Tasavvuf hâl işidir. Onu sadece yaşayan bilir, tarif ile anlaşılmaz. Yerinde bir ifadeyle ruhu işlem, yüceltme sanatı olan tasavvufu çocuklarımıza anlatmak için kurduğumuz koromuz 26 kişiden oluşuyor. Tasavvuf Gurubumuz; koroda 10 kız, 10 erkek öğrenci; sazda 6 kişiden oluşuyor. Enstrüman olarak; ney, bendir, kudüm, def, ud, zilli def ve zil kullanılıyor. Aynı zamanda öğrencilerimize bu enstrümanların eğitimi de veriliyor.

 51. Tiyatro Kulübü:

İşte size bir yetenek sergileme kulübü daha! Tiyatro Kulübü!

Biz biliyoruz ki hiçbir öğreti çocuklarımıza topluluk karşısında bir şeyler sergilemekten daha fazla özgüven aşılamaz. Kulübümüze devam eden öğrencilerimiz, hocalarımızın yazdığı ya da hazır metinlerden yola çıkarak oldukça keyifli oyunlar ortaya koyuyor. Bu oyunları yıl içinde hazırladığımız programlarda da başarılı bir şekilde sergiliyor.  

 52. Trafik Kulübü: Motorlu taşıtların günden güne arttığı, her sokağın potansiyel bir otoyulu olduğu, dolayısıyla trafiğin büyük bir problem olduğu günlerdeyiz. Bilgi evleri olarak sorumluluklarımızı yerine getirme gayretiyle açtığımız trafik kulübümüzde çocuklarımıza trafikte uymaları gereken kurallardan bahsediyor bu alanda yapılan çalışmalarla ilgili yazılı ve görsel bilgiler edinmelerini sağlıyoruz.

Oluşturulma Tarihi : 06.11.2017