ŞEHİT CUMHURİYET SAVCISI MEHMET SELİM KİRAZ, BAĞCILAR’DA ANILDI
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, şehadetinin 3. Yılında Bağcılar Belediyesi’nin düzenlediği özel bir programla anıldı. Baba Hakkı Kiraz’ın şehit oğlunun kendisine diktiği takım elbiseyle katıldığı anma programında “Oğlumun şehit edildiği olay, bize yönelik değil bizim üzerimizden devlete yapılan bir saldırıydı. Bizim için 31 Mart günü hiç bitmedi hala o günü yaşıyoruz. Daha 1 Nisan’ı görmedik. Kapı çalınca o geldi zannediyorum” dedi.

İstanbul Adalet Sarayı'ndaki makam odasında 3 yıl önce 31 Mart Günü terör örgütü DHKP-C üyeleri tarafından rehin alındıktan sonra şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz için Bağcılar Belediyesi Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Kültür Merkezi’nde tören düzenlendi. Moderatörlüğünü Gazeteci-Yazar Ekrem Kızıltaş’ın yaptığı anma programına babası Hakkı Kiraz, anne Saadet Kiraz ile yakın arkadaşı ve akrabası Aydın Can da katıldı.

Büyük ilgi gören program şehitler anısına saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Kuran-ı Kerim okunmasıyla başladı. Savcı Kiraz’ın şehit edilişini anlatan bir belgesel sunumunun ardından Sanem Eslem Manav isimli öğrencinin okuduğu şiir herkesi duygulandırdı.

“Hayattayken ‘Allah razı olsun’ dedirten biriydi”

İlçe Kaymakamı Mustafa Eldivan, yaptığı konuşmada “Sözde adalet istiyoruz diyerek ortaya çıkan bir grup orada adalet dağıtan, kutsal mesleğini icra eden savcımızı şehit edecek kadar da alçaklaştığını gösterdi. Değerli şehidimizin cennetin en güzel katlarında olacağına inancımız tam. Ne mutlu ki burada değerli iki insan böyle hayırlı bir evlat yetiştirmişler. O şehitlerin yüzü suyu hürmetine biz burada rahat rahat oturuyoruz. Kıymetli annemizin babamızın ellerinden öpüyorum” dedi.

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ise “Hayattayken 'Allah razı olsun' dedirtmek önemli. Hayattayken bunu dedirten biriydi Mehmet Selim Kiraz kardeşimiz. Rabbim şehadetini makbul eylesin. Bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. O bizim, ülkemizin hepimizin şehidi” şeklinde konuştu.

“Türkiye’yi teslim almaya yöneltilen girişimlerin bir parçasıydı”

Gazeteci-Yazar Ekrem Kızıltaş, saldırının perde arkasını şöyle anlattı: “2014’te FETÖ’nün yargı ve emniyetteki yapılanması anlaşıldıktan sonra o dönem HSYK tarafından memur suçları savcılığına getirilen Mehmet Selim Kiraz’ın Berkin Elvan’la ilgili çalışmalar sonucunda zanlı polis sayısını 3’e indirdiğini olayın sonucuna neredeyse yaklaştığını tam da o günlerde birileri tarafından katledildiğini yani şehit edildiğini biliyoruz. Bu da tıpkı 7 Şubat 2012’de MİT Müsteşarının ifadeye çağrılması, 17/25 Aralık’ta darbe girişimi, 2013’teki Gezi olayları ve 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi gibi Türkiye’yi teslim almaya yöneltilen girişimlerin bir parçası olarak görüyoruz. DHKPC denilen alçak terör örgütünün ondan daha alçak FETÖ’yle kol kola girerek Berkin Elvan cinayetinin açığa çıkmaması için savcının şehit edildiğini biliyoruz. Şehidimizin bu ülkede yaşayan 80 milyonun istikrarı uğruna canını verdiğini biliyoruz”

“Babası anma programına oğlunun diktiği takım elbiseyle katıldı”

Programa oğlunun kendisine özel diktiği takım elbiseyle katılan baba Hakkı Kiraz, şunları paylaştı: “Oğlum bir yerde haksızlığa uğrayanlar varsa onların hakkını korumak, haksızlık yoksa kimseyi suçlamamak amacıyla çalışıyordu. Benim oğlum ben dahi karşısına çıksam haktan ayrılmayacağına inanıyorum. Öyle bir hukuk anlayışı vardı. Oğlumun şehit edildiği olay, bize yönelik değil bizim üzerimizden devlete yapılan bir saldırıydı. Bizim için 31 Mart günü hiç bitmedi hala o günü yaşıyoruz. Daha 1 Nisan’ı görmedik. Yanımda olduğunu hissediyorum üzülüyorum. Kapı çalınca o geldi zannediyorum. Unutulacak bir şey değil. Unutulmuyor. Ancak devletimiz bizi hiç yalnız bırakmadı. 3 sene oldu bugüne kadar evim bir gün boş kalmadı. Devlet hep yanımızda oldu. Bu millet uğruna şehit olmak en guru verici şey”

“Çocukluk günlerindeki acı tatlı anılarını anlattı”

Aydın Can ise en yakın arkadaşı Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’la çocukluk günlerindeki acı tatlı anılarını anlattı. Kiraz’ın hayatı boyunca Allah’ın rızasını kazanmak için çabaladığını söyleyen Can, “Çocukluğumuz beraber geçti. Kimse bilmez ama aynı zamanda iyi bir terziydi. Okul dışındaki zamanını ve yaz tatillerini terzide çalışarak geçirirdi. Terziliği hayatının sonuna kadar da sürdürdü. Babasına ve akrabalarına elbiseler dikerdi. Selim çok çalışkan biriydi. Yaptığı bütün işlerinde bir çok şeyin sebebi Allah’ın rızasını kazanmaktı. Selim, erkek olarak babamdan sonra hayatımdaki en önemli önemi kişilerden biriydi”

Oluşturulma Tarihi : 30.03.2018