ANNE-BABA 1. MANGALA TURNUVASIMANGALA

Mangala Türk Zeka ve Strateji Oyunu

Günümüzde pek çok Türk halkında unutulan bu oyun, konargöçer bozkır hayatını son yüzyıllara kadar devam ettiren Kazak, Kırgız, Türkmen ve Altay gibi bazı Türk halkları arasından günümüze kadar gelmiştir.

            Türkler yerleşik hayata geçip şehirlerde yaşamaya başladıktan sonra da bu oyunu oynamaya devam etmişlerdir. Nitekim Karahanlılar, Selçuklular ve nihayet Osmanlıların da Mangala adıyla oyunu devam ettirdiğini görüyoruz.

Günümüzde bu güçlü temellerin atıldığı döneme ait, kahve kültürünü yansıtan, tümü İstanbul’da resmedilen sadece iki adet görsel kaynak bulunmaktadır. İki görsel kaynakta da bulunan oyunlardan birisi Mangala oyunudur.

Mangala tarih boyunca hiçbir şekilde kumar amaçlı olarak para karşılığında oynanmamıştır. Ülkemize gelen yabancı seyyahlar Türklerin bu oyunu parayla oynamadığından, saatlerce hiç tartışmadan zevkle bu oyunu oynadıklarından seyahatnamelerinde bahsetmişlerdir

10. Uluslararası Antropoloji Kongresi’nde Oyun Antropolojisi Kurulu’nda Mangala üzerine bir bildiri okuyan ve Kenya’dan üniversite öğretim üyesi Philip Townshend’a göre bir toplumda, insanlarda en çok beğenilen ve örnek alınan niteliklerden şu yedisi Mangala oyunuyla ilgilidir:

1- Kurnazlık: Oyunun stratejisini planlamak ve oyun kurallarını kendi çıkarları doğrultusunda kullanabilmek.

2- Uyanıklık: Karşısındakinin kurnazlığına karşı savunma ve önlem.

3- Önceden görme: Hazırladığı oyun manevrasına karşı rakibinin tepkisini kestirebilme yeteneği.

4- Esneklik: Beklenmedik durumlarda hemen tepki gösterebilme yeteneği.

5- Direnme: Tüm şaşırtmalara karşın, kendi planını sonuna dek sürdürebilme yeteneği.

6- Sağgörü: Oyunda rakibinden plan ve gücünü gizleyebilme yeteneği.

7- Bellek: Hasmının sağgörüsüne karşın, onun durumunu ve gücünü ne denli saklarsa saklasın kestirebilme yeteneği.

 

 Mangala Oyun Kuralları;

1. TEMEL KURAL: Kura neticesinde başlama hakkı kazanan oyuncu kendi bölgesinde bulunan istediği kuyudan 4 adet taşı alır. Bir adet taşı aldığı kuyuya bırakıp saatin tersi yönünde, yani sağa doğru her bir kuyuya birer adet taş bırakarak elindeki taşlar bitene kadar dağıtır. Elindeki son taş hazinesine denk gelirse, oyuncu tekrar oynama hakkına sahip olur.

2. TEMEL KURAL: Hamle sırası gelen oyuncu kendi kuyusundan aldığı taşları dağıtırken elinde taş kaldıysa, rakibinin bölgesindeki kuyulara da taş bırakmaya devam eder. Oyuncunun elindeki son taş, rakibinin bölgesinde denk geldiği kuyudaki taşların sayısını çift sayı yaparsa (2, 4, 6, 8 gibi) oyuncu bu kuyuda yer alan tüm taşların sahibi olur ve onları kendi hazinesine koyar. Hamle sırası rakibine geçer.

3. TEMEL KURAL: Oyuncu taşları dağıtırken elinde kalan son taş, yine kendi bölgesinde yer alan boş bir kuyuya denk gelirse ve eğer boş kuyusunun karşısındaki kuyuda da rakibine ait taş varsa, hem rakibinin kuyusundaki taşları alır, hem de kendi boş kuyusuna bıraktığı taşı alıp hazinesine koyar. Hamle sırası rakibine geçer.

4. TEMEL KURAL: Oyunculardan herhangi birinin bölgesinde yer alan taşlar bittiğinde oyun seti biter. Oyunda kendi bölgesinde taşlarını ilk bitiren oyuncu, rakibinin bölgesinde bulunan tüm taşları da kazanır. Dolayısıyla, oyunun dinamiği son ana kadar hiç düşmez.

Mangala Oyunu 5 set olarak oynanır.

 

ENDERUN YETENEKLİ ÇOCUKLAR MERKEZİ’NDE DÜZENLENEN ANNE-BABA 1. MANGALA TURNUVASI

            Anne-Baba Mangala Turnuvası fikri, öğrencilerimizin aileleri ile beraber ekip halinde çalışma isteğinden doğdu. Bugüne kadar sürekli anne babaları tarafından bilgi yarışmalarına, sınavlara, olimpiyat gibi etkinliklere katılan öğrencilerimizin içlerinde bulundukları durumu aileye hissettirmek ve bir gün de olsa yer değişimlerine katkı sağlamak istedik. Anne-babaların öğrenen, öğrencilerin de öğreten pozisyonunda olmaları için öğrencilere bir fırsat sağladık.

            Yaz okulu döneminde öğrencilerimize Strateji Oyunları dersinde Mangala Oyunu öğretildi. Sınıflarda küçük yarışmalar yapılıp dereceye giren öğrencilerimiz Mangala Turnuvası’nda hakem olarak görev yaptı.

Turnuvanın ilk elemeleri 20 Eylül Cumartesi ve 21 Eylül Pazar günü toplam 100 katılımcıyla gerçekleştirildi. Her oturumdan 5 velimiz toplamda 20 velimiz finalist oldu, 21 Ekim Pazar günü Mangala Final oyunu oynadılar.

Anne ve babaların ayrı yarıştığı turnuvamızın birincilerine Altın Madalya ve birer takım Mangala oyunu Belediye Başkanımız Lokman Çağırıcı tarafından verildi. İkincilere Gümüş Madalya ve birer takım Mangala oyunu Belediye Başkan Yardımcısı Kenan Gültürk tarafından, üçüncülere Bronz Madalya ve birer takım Mangala oyunu Belediye Başkan Yardımcısı Cemil Şahin ve Av. Mehmet Şirin tarafından verildi. Belediye Başkanımız Lokman Çağırıcı 20 finalistimize katılım belgelerini verdi. Diğer tüm katılımcılarımıza da katılım belgeleri verildi.

New layer...

Oluşturulma Tarihi : 21.01.2015