ÇOCUKLAR, ŞURA’DA İLÇEYİ YÖNETENLERLE BULUŞACAK
Katılımcı belediyecilik örneği sergilenen Bağcılar’da bu yıl düzenlenecek  Çocuk Şurası yoğun katılımla gerçekleştirilecek. Bağcılar’daki kurum ve kuruluşların yöneticilerinin de katılacağı Şura’da, beş kategoride araştırma yapan öğrenciler hazırladıkları çalışmaları anlatacaklar.

Bağcılar ilçesi örnek bir sorumluluk projesine daha ev sahipliği yapacak. Her yıl düzenlenen ve bu yıl da 60 öğrencinin sunum yapacağı 13. Çocuk Şurası, öğrencilerle ilçe yöneticilerini bir araya getirecek.

19 Kasım 2014 tarihinde Bağcılar Belediyesi Halk Sarayı’nda düzenlenecek olan 13.Çocuk Şurası’na Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Bağcılar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz, İlçe Müftüsü Hasan Hüsnü Sula, İlçe Emniyet Müdürü Erden Bursalı ile  muhtarlar ve öğretmenler ile mahalle temsilcileri de katılacak. Çocuk Şurası’na katılan ilçe yöneticileri gerçekleştirilen hizmetleri anlatacaklar. Yöneticiler ayrıca öğrencilerin kendilerine yöneltecekleri soruları cevaplayacaklar.

ÇALIŞTAY BEŞ BAŞLIK ALTINDA YAPILDI

Bağcılar Belediyesi ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği Şura kapsamında ilçedeki tüm ortaokullardan ve Bilgi Evleri’nden katılan 60 öğrenci, Bağcılar Belediyesi Gençlik Merkezi’nde her ay düzenli toplantı yaptı. Altışarlı gruplara ayrılan öğrenciler sırasıyla “Nitelikli Oyun Alanları ve Yeşil Alanlar”, “Kültürel Sanatsal Sosyal Etkinlik”, “Semt, Sokak, Cadde ve Güvenlik”, “Kamusal Hizmete Erişim” ve “Eğitim ve Sağlık” adlı başlıklar altında çalışma yaptı. Öğrenciler, iki gün süren çalışma sonucu Sonuç Bildirgesi hazırladı.

“BAĞCILAR’I ÇOCUK DOSTU BİR KENT HALİNE GETİRİYORUZ”

Çocuk Şurası’nın önemine dikkat çeken Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, ilçeyi birlikte yönetmenin örneklerini sergilediklerini ifade etti. Bir şehri imar etmek için önce o şehirde yaşayanlarla anlaşmak gerektiğine vurgu yapan Çağırıcı, ilçede ortaya çıkacak sorunları çözmek amacıyla düzenlenen Şuralardan faydalandıklarını kaydetti. Şuralarda sorunlarla ilgili görüş alış verişinde bulunulduğunu da belirten anlatan Çağırıcı, “Sorunların kaynağına inebilmek amacıyla Şuraları her yıl düzenliyoruz. Bu tür programlarda hayata çocukların gözüyle bakmanın ve onların gözleriyle değerlendirmenin önemini anlatıyoruz. Asıl olan içimizdeki cevheri ortaya çıkarmaktır. Öğrencilerimize yaptıkları çalışmalardan dolayı çok teşekkür ediyorum. Onların görüş, düşünce ve temennilerini önemle değerlendiriyoruz.” dedi. 

Oluşturulma Tarihi : 13.11.2014