BAĞCILAR BELEDİYESİ HAYVAN BARINMA VE MÜŞAHADE MERKEZİ

Adres: Bağcılar Belediyesi Hayvan Barınma ve Müşahade Merkezi;
Mahmutbey Mah. 2415.Sok. No: 18 Bağcılar / İstanbul

:: 410 06 00 Çağrı Merkezi'nden Hayvan Barınağı'nı Bağlatınız ::

 

VETERİNERLİK BİRİMİ FAALİYETLERİ:

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği kapsamında faaliyetini sürdüren geçici bakımevimiz, tedaviye muhtaç hayvanların tedavileri, işaretlenmeleri ve aşılanmaları, şüpheli temas (ısırık/tırmalama) vakalarında ısıran hayvanın kuduz olup olmadığını izleme açısından müşahede yeri olarak hizmet vermektedir.

Geçici bakımevimizde, kedi köpek gibi sahipsiz sokak hayvanlarının beslenmesi, ekiplerce yemek fabrikalarından toplanan fazla yemekler, hayvan severlerimizin, ziyarete gelen minik öğrencilerimiz ile vatandaşlarımız tarafından gönüllü olarak verilen ve kurumumuzca da temin edilen kuru mamalar ile sağlanmaktadır. 

 Sahipsiz ve bakıma muhtaç sokak hayvanlarının alınarak her türlü tedavilerinin yapılması, tedavi sonrası işlemlerinin (işaretleme, kısırlaştırma, aşılama vb.) yapılması, barınmaları için uygun ortam hazırlanması, ısırık vakalarında, ısıran hayvanın kuduz olup olmadığını izleme açısından müşahede altına alınarak halk sağlığının korunması, ısırılan kişinin aşıya sevkinin yapılması, sağlıklı hayvanların sahiplendirilmesi, rutin muayenelerinin ve aşılarının yapılması başlıca yapılan çalışmalarımızdır.

 

 

İlçemiz dâhilinde kapalı mekanlarda beslenen sahipli olup ancak hayvan sağlığı ve refahı yanında insan sağlığı açısından da ciddi tehdit oluşturan hayvanlardan ve bakıcılarından kaynaklanan şikayetlere sebep “çevre kirliliği, koku, korku, gürültü, ısırık” gibi unsurların giderilmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Köpeklerin günlük bakımını her sabah saat 09:30 ve 10:30 öğleden sonra da 15:30 ile 16:30 arasında yapılmakta ve barınaklarımız da günde iki kez temizlenmektedir. Nem ve rutubet tutmayan plastik paletler kullanılmaktadır.


 


Tedaviye muhtaç sahipsiz hayvanların tedavileri ile bu hayvanların insan sağlığını tehdit edebilecek hastalıkları taşımasını önlemek amacıyla Veteriner Hekimlerimiz tarafından gerekli poliklinik hizmetleri verilmektedir.

 

 


Hayvan Barınma ve Müşahede Merkezimiz ’de 70’e yakın köpek barındırılmaktadır. Veteriner Hekimlerimiz ve bakıcılarımızla hizmet verdiğimiz merkezimizde, 1 yıl içerisinde tedavisi ve bakımı yapılan 300’e yakın kedi ve köpek sahiplendirilip, sıcak bir yuvaya kavuşturulmuştur.

 

Oluşturulma Tarihi : 26.12.2022
Yol Tarifi
Başlangıç
Varış
anasayfa anasayfa Yol Tarifi